Těmito slovy se v pondělí u Krajského soudu v Olomouci hájil šedesátiletý Ladislav Michalis Archontidis, který měl loni v srpnu na chodbě bytového domu ve Vidnavě na Jesenicku usmrtit nožem muže ze sousedství.

Ladislav Michalis Archontidis u krajského soudu v Olomouci Soud ho může poslat až na 18 let za mříže.

Šedesátiletý Ladislav Michalis Archontidis z Vidnavy na Jesenicku měl podle obžaloby na svého známého Radka T. zaútočit 26. srpna 2014 v odpoledních hodinách na chodbě bytového domu v Zahradní ulici.

„Nejdříve spolu popíjeli alkoholické nápoje, pak ho v době mezi půl pátou a půl šestou odpoledne fyzicky napadl v úmyslu ho usmrtit. Nožem mu způsobil bodnořeznou ránu hrudníku, muž po šesté hodině večer na následky vážného zranění zemřel," popsala v pondělí u Krajského soudu v Olomouci státní zástupkyně Michaela Šoková.

"Dělal jsem mu masáž srdce"

Obžalovaný u soudu odmítl vypovídat, zdůvodnil to tím, že všechno už podrobně řekl vyšetřovatelům a státní zástupkyni.

„Nemám, co bych k tomu ještě dodal," poznamenal Ladislav Michalis Archontidis.

Předseda senátu Eduard Ondrášek proto předčítal jeho výpověď z přípravného řízení na policii.

Tam obžalovaný tvrdil, že je nevinný, nikomu neublížil a že loni v srpnu známého jen vystrčil za dveře garsonky, kterou ve Vidnavě vlastnila jejich společná známá Jana K.

Vzpomněl také na to, že osudného odpoledne spolu všichni nejdříve popíjeli vodku a pak došlo mezi poškozeným a Janou K. k hádce kvůli mobilnímu telefonu a penězům.

„On tvrdil, že mu Jana ukradla mobil, ona ho zase obviňovala z krádeže peněz. Nakonec ho vyhodila za dveře bytu. Pak mohla vzít nůž a píchnout do něj. Myslím si, že to tak bylo, ale nemůžu to dokázat. Já se mu snažil pomoci, dělal jsem mu pak masáž srdce a volal záchrannou službu. Nůž, který jsem našel na chodbě, jsem hodil do kuchyňského dřezu," hájil se u soudu Ladislav Michalis Archontidis.

Ženu už nevyslechnou

Jeho známou Janu K. už ale soud nemohl vyslechnout, koncem května letošního roku zemřela.

Předseda senátu přečetl její dřívější výpověď na policii. Žena konflikt popisovala jinak než obžalovaný.

Vzpomněla na to, že tehdy byli všichni opilí.

Obžalovaný měl známého vystrčit na chodbu a zavřít za ním dveře.

„Pak vletěl do bytu a řval ´Já ho zabiju´, sáhl pro něco do své bundy a vyběhl zpátku na chodbu. Znovu zavřel dveře a šel zpět do pokoje. Já se šla podívat, co se stalo, protože jsem z chodby slyšela ránu. Poškozený ležel na zemi a krvácel. Řekla jsem ´Láďo, co jsi to udělal?´ a řekla mu, ať hned volá záchrannou službu," vypověděla dříve na policii majitelka bytu Jana K.

"Léta se léčila na psychiatrii"

Obžalovaný se snažil její výpověď zpochybnit a upozorňoval na to, že si žena nemůže nic pamatovat, protože tehdy měla v krvi přes tři promile alkoholu.

„Léta se léčila na psychiatrii, tehdy měla v sobě kromě velkého množství alkoholu také silné léky. Byla tak mimo, že si nemůže na nic pamatovat. To, co na policii tehdy tvrdila, vůbec není pravda," tvrdil Ladislav Michalis Archontidis.

Připomínky měl také k práci policejních vyšetřovatelů a techniků, kteří ohledávali místo činu. Nelíbilo se mu, jakým způsobem odebrali stopy.

„Nechápu, proč poslali na expertizu jen dva její kuchyňské nože. Měla jich plný šuplík, proč nepředali do laboratoře všechny nože," rozčiloval se obžalovaný.

Hrozí až 18 let vězení

Hlavní líčení pokračuje také v úterý, kdy soud vyslechne soudní znalce. Ti budou posuzovat závažnost zranění, které poškozený muž utrpěl a také obžalovaného po stránce psychologické a psychiatrické.

Pokud se dostaví všichni předvolaní svědci a znalci, je pravděpodobné, že padne také rozsudek. Obžalovanému za vraždu hrozí 10 až 18 let vězení.