Ke konfliktu na zábřežské ubytovně Jamajka došlo podle státní zástupkyně letos 17. dubna v odpoledních hodinách. Oba spolu tehdy od rána popíjeli levné víno, později se začali hádat. „Obžalovaný napadl spolubydlícího kuchyňským nožem s úmyslem jej zavraždit. Pronásledoval ho s nožem v ruce do pokoje, kam před ním muž utekl. V dalším útoku mu zabránili ostatní obyvatelé ubytovny. Poškozený utrpěl bodnořezné rány čela, obočí, brady, krku a rukou a byl bezprostředně ohrožen na životě," popsala pokus o vraždu Michaela Šoková.

Muži spolu v jednom pokoji ubytovny Jamajka bydleli od října loňského roku. Ožalovaný Rudolf L. tvrdí, že mu spolubydlící dlouhodobě znepříjemňoval život. „Když se napil, byly s ním problémy. V minulosti mě několikrát fyzicky napadl, dal mi vždycky pěstí nebo do mě kopal. Poslední dobou mě bil dvakrát nebo třikrát do týdne," uvedl u Krajského soudu sedmašedesátiletý starobní důchodce.

V den, kdy na spolubydlícího vytáhl nůž, prý od rána popíjeli levné víno. „Brečel a byl vynervovaný, protože od něj odešla družka. Žárlil na ni a říkal, že ji zabije. Pili jsme spolu a pak už si nic nepamatuji. Pořezal se sám, já za nic nemůžu. Nechtěl jsem mu ublížit ani ho zabít," hájí se Rudolf L., kterému za pokus o vraždu hrozí deset až osmnáct let vězení.

U soudu vypovídal také mladík, který s obžalovaným dříve bydlel v jiném pokoji stejné ubytovny. Ten bývalého spolubydlícího popisoval jako naprosto nekonfliktního člověka. „Vždycky jsme si spolu vypili, nikdy ale na mě nebyl agresivní. Poškozený ho šikanoval, někdy kvůli němu ani nemohl spát. Byl to provokatér," popisoval vzájemné soužití třicátník. Provozní pracovník ubytovny obžalovaného také označil za slušného a bezproblémového člověka, který se nikdy nepřipletl k žádné hádce či rvačce.

Poškozeného a jeho družku musela do soudní síně přivézt ze Zábřeha policie. Muž popřel, že by dříve měl nějaké konflikty s obžalovaným. „Všechno mezi námi bylo v pořádku, nikdy jsem mu neublížil. Bylo zvláštní, že si do postele pod polštář vždycky dával nůž. Loni před Vánocemi s ním ohrožoval mou družku, ale zastavil jsem ho a i když mě pořezal na ruce, tak jsem to nijak neřešil," vzpomněl osmapadesátiletý muž.

Soudní znalec popsal zranění, která poškozený utrpěl na krku, jako velmi vážná. „V nemocnici se jeho stav začal zhoršovat, selhával mu krevní oběh a měl problémy s dýcháním. Byl bezprostředně ohrožen na životě. Pět dnů byl v umělém spánku, v nemocnici strávil celkem třináct dní," řekl znalec. Poškozený utrpěl také další poranění na čele, obočí a na levé ruce. „Řezná poranění mezi prsty svědčí o tom, že se snažil zachytit ruku, ve které útočník držel kuchyňský nůž," poznamenal lékař. Podle toxikologa měl obžalovaný v době spáchání trestného činu v krvi přes dvě promile alkoholu.

Hlavní líčení pokračuje u Krajského soudu v Olomouci také v úterý, kdy soud vyslechne další svědky a znalce.