„Policistům žena oznámila, že obdržela písemné vyrozumění od finanční společnosti poskytující půjčky a úvěry. V něm bylo uvedeno, že žena se společností uzavřela dvě půjčky v celkové výši téměř 70 tisíc korun, které nesplácí. Oznamovatelka přitom žádné smlouvy osobně neuzavírala,“ popsal mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Úvěrové podvody přitom na Šumpersku nejsou nijak neobvyklé, i když rok od roku jejich počet klesá. Například v roce 2006 jich policisté v celém šumperském okrese řešili 242 a obvinili 245 pachatelů, v rok později to bylo o více než polovinu méně a v loňském roce se jednalo o jednašedesát trestných činů podvodného získání půjčky.

„Trestné činy úvěrových podvodů se daří velmi úspěšně objasňovat, míra úspěšnosti byla v loňském roce devadesátiprocentní,“ vysvětlil mluvčí policie.

Princip většiny podvodů je stejný. Žadatel o půjčku uvede nepravdivé údaje o zaměstnavateli a výši příjmu, pak jen spoléhá na to, že finanční společnost pravdivost informací prověřovat nebude. Podvod pak zpravidla vyjde najevo v momentě, kdy dlužník nic nesplácí.

„O trestný čin se ale jedná i v případě, že žadatel o půjčku uvede smyšlené údaje, ale peníze přitom řádně splácí,“ upozornil Miloslav Svatoň. Takových případů je ovšem méně, k podvodnému získání finančního obnosu se nejčastěji uchylují lidé, kteří jsou si dobře vědomi toho, že pravidelné splátky jsou nad jejich možnosti. Někdy se půjčkou jen snaží řešit předešlé dluhy.