Bývalého místostarostu Petra Mimru (ČSSD) zastupitelé do jeho funkce ustanovili v roce 2006 jako neuvolněného. V letech 2008 až 2009 byl na radnici zároveň zaměstnán na pracovní dohodu.

„Vykonával přitom pořád jednu činnost, což byla koordinace, manažerování. Vykazoval si práci jako setkání s firmami, přípravu podkladů pro žádosti o dotace, školení a podobně," sdělila současná starostka Javorníku Irena Karešová (ODS).

„Já a současné vedení města tvrdíme, že to byla pořád práce v rámci jeho veřejné funkce, že nemusela být hodnocena zvlášť. Protože si vypisoval hodiny, že pracoval na dohodu, a město současně s tím platilo firmy, které vypracovávaly dotační žádosti, dávaly podklady na ministerstva a podobně, řekla Karešová.

Starostka tvrdí, že místostarosta nebyl odborníkem na přípravu žádostí a že tuto práci dělaly firmy, které za ni byly placeny. „On ze svého postu veřejné funkce věci koordinoval, maximálně tady z účtárny převzal nějaké podklady, které firmě za město předal," tvrdí Karešová.

Petr Mimra byl členem vládní koalice v letech 2006 až 2010. Po komunálních volbách se do čela města dostala koalice vedená dříve opoziční ODS. Bývalý místostarosta Mimra říká, že město shánělo projektového manažera, ale nikdo nebyl k mání. Nakonec se proto uvolil a šel tuto práci vykonávat sám. Jako neuvolněný místostarosta pracoval v pondělí a ve středu, nově mu však práce přibylo.

„Seděl jsem tam celý týden. Čtyřicet nebo třicet hodin, to už nevím přesně, jsem tam byl pro pracovní poměr a zbytek jsem dělal jako místostarosta," popsal své někdejší angažmá na radnici Mimra.

Podle jeho slov se některé dotace získat podařilo. „Je paradox, že město mělo sehnané dotace skoro se stoprocentní účastí a současná garnitura tyto dotace odmítla," řekl Mimra. V této souvislosti zmínil například zateplení městského úřadu nebo opravu Smetanovy ulice.

Nynější vedení města se do investic pouští podle plánu, který v květnu 2011 schválilo dvoutřetinovou většinou stávající zastupitelstvo. Začala tak například rekonstrukce čistírny odpadních vod nebo dostavba knihovny a sálu ke kulturnímu domu.

Že město platilo firmy, které projekty zpracovávaly, je podle bývalého místostarosty logické. „Jednak dávaly odborné a další posudky, zadruhé byly placené až po dokončení dotace. V každé dotaci je na administraci určeno jisté procento peněz, které mělo město v rámci dotace získat. Pokud současné vedení dotace shodilo, firmu, která to vyřizovala, to nezajímá a své peníze chce," tvrdí Mimra.

Podle Mimry mohou být za sporem politické nebo osobní důvody.

Současná starostka Irena Karešová vidí problém i v tom, že tehdejší zastupitelé o angažmá bývalého místostarosty nevěděli. V zápisech ze zastupitelstva ani městské rady není zmínka o tom, že by členové těchto orgánů pracovní dohodu s bývalým místostarostou schvalovali.

Další soudní stání se uskuteční na konci února. Město na něm musí prokázat, že bývalý místostarosta nejednal v dobré víře. Je možné, že již v únoru padne rozsudek. Pokud by se tak stalo, je ovšem pravděpodobné, že se neúspěšná strana odvolá.