„O každém jednotlivém odsouzeném musíme rozhodnout, zda se na něj amnestie vztahuje. Pokud ano, vydáme o tom rozhodnutí, které musíme doručit odsouzenému a státnímu zástupci. Následně musíme vyčkat, aby takové rozhodnutí nabylo právní moci. Proto zde máme přítomné i státní zástupce," uvedl předseda olomouckého okresního soudu. Soudci poté musejí vydat příkaz k propuštění z výkonu trestu. „Z olomoucké vazební věznice se to podle předběžných propočtů má týkat 84 odsouzených," doplnil Jelínek.

Do věznice šéf okresního soudu vstoupil se státními zástupci hodinu před polednem. Ti už několik minut postávali před branou káznice a v mrazivém počasí vtipkovali o tom, že měla být amnestie vyhlášena v létě.

Až šestadvacet nedobrovolných obyvatel hradu na Mírově, který patří mezi nejpřísnější věznice v České republice, se díky novoroční amnestii prezidenta Václava Klause dostane na svobodu. Vyplývá to z čísel, která měla včera k dispozici Vězeňská služba České republiky.

Konečné rozhodnutí ale bude na soudcích. Ti zasedají přímo ve věznici. Pokud rozhodnou o tom, že odsouzený splnil všechny podmínky amnestie, je propuštění na svobodu otázkou asi dvou hodin. První z propuštěných už opustili brány věznice.

„Každá vězněná osoba, na kterou se vztahuje amnestie prezidenta republiky, musí absolvovat výstupní zdravotní prohlídku, odevzdat zapůjčený materiál a vyřídit všechny administrativní záležitosti. Celý proces trvá přibližně dvě hodiny," vysvětlil mluvčí Vězeňské služby České republiky Robert Blanda.

Za zdmi mírovské pevnosti nyní sedí 429 odsouzených. Z nich tři sta třiašedesát spadá do nejpřísnější kategorie se zvýšenou ostrahou. Šest vězňů si zde odpykává doživotní trest. Před amnestií byla kapacita věznice naplněná na sto deset procent. Ani po propuštění se přeplněné cely příliš neuvolní.

Mezi odsouzené, na které se amnestie vztahuje, bude zřejmě patřit i majitel sítě Amsterdam shopů v Česku Artur Kamedula. Olomouckými soudy byl odsouzen na dva roky vězení za šíření toxikomanie. Naopak na jednoho z "nejslavnějších" olomouckých vězňů, bývalého řidiče MHD Romana Smetanu, se amnestie zřejmě vztahovat podle žalobce Jaroslava Kouřila nebude. Jeho dvě obžaloby za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které se týkají jeho vyhýbání se vězení, totiž ještě olomoucký soud projednávat nezačal.