Trojici mladých pachatelů se podařilo zadržet velmi brzy po činu. Za ten jim hrozí až osmnáctiletý pobyt za mřížemi. Podle psychologa je možné, že se cítí jako ti, kteří zbavili společnost otravného člověka a obvinění považují za křivdu.

Muže ubili tři mladíci ve věku osmnáct a dvacet pět let.

„Z dosavadního šetření vyplývá, že pachatelé neměli zřejmý motiv pro svůj čin. Šlo o spontánní vybití se v afektu,“ uvedl vedoucí krajské kriminálky Libor Šamšula.

Odborník tvrdí, že zásadní vliv na jejich čin mohlo mít společenství, v němž se pohybují.

„V něm existují specifické hodnoty. Kladný ohlas například vyvolává, když se jedinec zvýrazní prostřednictvím násilí. To bývá spojováno s pocitem moci,“ řekl olomoucký psycholog Lubomír Smékal. Psycholog dále uvedl, že tito lidé bývají často paradoxně bezmocní a trpí komplexy. „Bezdomovci nebo třeba invalidé pak bývají snadnými objekty jako trenažér k demonstraci jejich síly,“ sdělil Smékal.

Zajímavá je také otázka viny. „Většinou necítí pocit viny. V hlavě si to obhájili slovy typu „Vždyť šlo jen o bezdomovce, který normálním lidem překážel.“ Zkrátka si našli zdůvodnění, proč nešlo o trestný čin a dokonce cítí křivdu,“ dodal psycholog.

Dva ze stíhaných byli klienti Domu na půl cesty, který v Sobotíně na Šumpersku provozuje Českobratrská církev evangelická. Vedení Diakonie sdělilo, že s nimi nikdy nebyly žádné problémy.

„Za dobu pobytu klientů v Domě na půl cesty v Sobotíně zde nebyla řešena žádná majetková trestná činnost, na které by se podíleli. Jednalo se pouze o několik ústních stížnosti sousedů na rušení nočního klidu. Po přijatých opatřeních se situace zlepšila a stížnosti ustaly. Jediným případem řešeným za účasti policie v poslední době zde byla naopak krádež v prostorách Domu na půli cesty, kterou provedli pachatelé zvenčí,“ informovala již dříve mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické Vendula Kodetová.

V Šumperku to byla již druhá vražda bezdomovce v tomto roce. První se stala v únoru u místního Kauflandu. I zde vraždil osmnáctiletý mladík. Narozdíl od zářijové vraždy, kdy byli pachatelé chyceni téměř ihned po činu, však hledání vraha trvalo čtyři měsíce. V nejbližší době se soud s tímto mužem neblíží, protože případ stále řeší kriminalisté a nepředali jej tak ještě státnímu zástupci, který následně vypracuje žalobu, kterou předloží soudu.

Související: Tento muž chytil vraha. Co jsi to udělal? zeptal se ho V červené Fabii sedí vrah