Trojice útěkářů se dostala do Písečné, kde jim do oka padla stařičká Škoda 105.

„Odstranili těsnící gumu u okna, vyhnuli plech, dostali se k zámku a pak do auta. Následně ulomili zámek volantu, vytrhli spínací skříňku. Nastartovat se jim ale nepodařilo, protože v autě nebyla baterie,“ popsal první neúspěšný pokus chovanců mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.

Z auta trojice sebrala alespoň kleště, škrabku na okna a automapu. Vše v hodnotě dvaaosmdesáti korun.

Chovanci se s prvním neúspěchem nehodlali smířit. Stejný postup zopakovali o pár set metrů dál a zase u stejného typu vozu. Automobil se jim tentokrát podařilo nastartovat, ale ujeli jen patnáct kilometrů do Bělé pod Pradědem, kde jim došel benzin. Během jízdy ještě poškodili zadní mlhovku.

Ani dva neúspěchy trojici neodradily. Mladíci došli pěšky do Jeseníku. Zde se vloupali do vozu značky Škoda 120.

„Do auta se dostali stejným způsobem jako v prvním případě. Opět odstranili těsnící gumy a vyhnuli oplechování. Jelikož se jim ale nepodařilo ulomit zámek volantu, tak auto zase opustili,“ uvedl Černěnko.

Ani přes další neúspěch útěkáři neopustili myšlenku, že si seženou auto, kterým odjedou z Jesenicka. Zkoušeli štěstí u aut zaparkovaných v Lipovské ulici v Jeseníku. To se jim ale stalo osudným.

Jejich počínání totiž upoutalo pozornost všímavé ženy, která na ně zavolala policisty.

„Paní oznámila, že viděla podezřelé kluky u auta. Policisté je spolu se strážníky po krátké době zadrželi a po výslechu je vrátili zpět do výchovného ústavu,“ dodal Černěnko. Na své cestě za svobodou trojice napáchala škodu za téměř tři a půl tisíce korun.