Státní zástupkyně pro obžalovaného Víta B. za vraždu dvaatřicetiletého muže navrhovala trest v první polovině trestní sazby, tedy mezi 10 a 15 lety vězení.

„Zákeřným způsobem napadl spícího člověka. Nejednalo se přitom o náhodný útok. Obžalovaný se na místo po předchozí rvačce vrátil. Rozhlížel se, zda v okolí nejsou svědci a pak poškozeného kopl do hlavy.

Ten na následky přetětí krční míchy a těžkého otoku mozku zemřel," popsala žalobkyně.

Upozorňovala také na to, že obžalovaný dlouhodobě zneužívá alkohol a další návykové látky.

Navíc měl již dříve problémy se zákonem, soud mu uložil dva podmíněné tresty.

„Vraždu spáchal v průběhu druhého podmíněného trestu, který vyprší až příští rok. Podle znalců se jedná o nepřizpůsobivou osobnost. Po konzumaci alkoholu je agresivní a chová se nepředvídatelně. Možnost resocializace je u něj poměrně nízká," dodala státní zástupkyně.

Obhájce: Byla to náhoda

Vít B. u krajského soudu v Olomouci. Obžalovaný z vraždy mladého muže sedícího na lavičce v LibiněObhájce uváděl, že se mladík do rvačky dostal náhodou a nechtěl poškozenému způsobit smrt. Navrhoval, aby soud případ překvalifikoval na trestný čin ublížení na zdraví.

Mladík v závěrečném řeči uvedl, že se za své jednání stydí a lituje toho, co se stalo.

Senát Krajského soudu v Olomouci zpřísnil původní právní kvalifikaci z prosté vraždy na vraždu spáchanou s rozmyslem, kde je vyšší trestní sazba a pachateli hrozí dvanáct až dvacet let vězení.

„Na místo se po konfliktu vrátil, rozhlížel se a pak s nápřahem kopl spícího muže. Útok přitom směroval na hlavu a krk. Musel být srozuměn s tím, že způsobená zranění mohou vést ke smrti poškozeného," zdůvodnil zpřísnění sazby předseda senátu Vladimír Hendrych.

Matce zaplatí pohřeb syna

Devatenáctiletý Vít B. stráví ve vězení se zvýšenou ostrahou třináct let.

„Zaútočil na bezvládného spícího muže. Tak zbabělé a zákeřné chování je ojedinělé. Přihlédli jsme k jeho věku, další polehčující okolnosti jsme ale nenašli, spíše jen samá negativa," poznamenal předseda senátu.

Matce poškozeného musí obžalovaný zaplatit 27 tisíc korun za výdaje spojené s pohřbem.

Dva miliony korun, které požadovala jako nemajetkovou újmu za smrt dvaatřicetiletého syna, však žena musí vymáhat v občanskoprávním řízení.

Státní zástupkyně i obžalovaný si po vynesení rozsudku ponechali lhůtu na podání odvolání.

Zkoušel Xanax s alkoholem

K vraždě došlo 11. ledna letošního roku po třetí hodině ráno na lavičce před panelovým domem v Libině na Šumpersku.

Sedícího dvaatřicetiletého podnapilého muže měl jedním kopnutím do hlavy vážně zranit devatenáctiletý Vít B.

Poškozený na místě zemřel na následky přetětí krční míchy a těžkého otoku mozku.

Oba muži byli opilí, měli spolu během noci několikrát konflikt. Nejdříve se pohádali a napadli v hospodě, později se porvali také venku, kde je od sebe opakovaně odtrhl místní občan.

K poškozenému, který usnul na lavičce, se měl Vít B. později sám vrátit.

Podle dvou místních občanů, kteří vše viděli ze vzdálenosti několika metrů se měl nejdříve rozhlížet, zda jsou v okolí nějací svědci a pak bezvládného muže prudce kopnout do hlavy.

U soudu se obžalovaný hájil tím, že byl pod vlivem alkoholu a léku Xanax, který si vzal od kamaráda, aby vyzkoušel, co to s ním udělá.

Uváděl, že na okolnosti napadení si nevzpomíná.

Za vraždu spáchanou s rozmyslem mu hrozilo až dvacet let vězení.