Houbař si předtím všiml řidiče, který opravoval dodávku. Nedaleko ní se v lese ukrývala skupina zhruba dvaceti osob. Zavolal proto na linku 158.

„Oznámení jsme přijali v neděli 22 října dopoledne. „Na místo vyrazila policejní hlídka, která u vozidla ztotožnila dva cizince ze západní Evropy - řidiče a spolujezdce. Muži uváděli, že převážejí nábytek a mají závadu na vozidle. O žádné skupině lidí údajně nic nevěděli,“ sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Na D35 u Mohelnice policisté našli odstavenou dodávku s 41 migranty, 17.10.2023
U Mohelnice našli dodávku s tísnícími se 41 migranty. Řidič tam nebyl

Policisté ale jejich tvrzení neuvěřili a zapojili do akce psovoda se psem Umpalumpa. „Ten za chvíli vypátral skupinu šestadvaceti osob. Pětadvacet mužů a jedna žena uvedli, že jsou ze Sýrie a míří do Německa. Po zastavení vozidla měli vystoupit a schovat se poblíž,“ dodal policejní mluvčí.

Sedmadvacetiletý řidič – převaděč - a jeho o rok mladší krajan byli na místě zadrženi. Kriminalisté s oběma muži zahájili trestní stíhání pro podezření ze spáchání zločinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Oběma mužům hrozí tresty odnětí svobody na dvě léta až osm let. Soud oba poslal do vazby.