Motorkáře se pokusili zkontrolovat policisté před desátou hodinou večer. Upoutal na sebe pozornost nečitelnou registrační značkou. Řidič však nedbal výzev k zastavení stroje, přidal plyn a začal bezohledně ujíždět.

Ještě v Mohelnici motorkář najel na stezku pro pěší a cyklisty. Jakmile se vymotal z města, ujížděl po silnici I/44 ve směru na Zábřeh.

"Bezohlednou jízdou, při které přejížděl do protisměru nebo třeba předjel vůz zprava, ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Když se před obchvatem Zvole snažil předjet další z vozidel, zavadil o jeho boční zpětné zrcátko," popsala policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Ani drobná kolize ale motorkáře nezastavila a dál pokračoval v jízdě směrem na Lukavici. Tam se mu podařilo odbočit na chodník, kam už za ním policejní vůz nemohl. Pronásledovat ho začal po svých jeden z policistů. Zjistil, že motorkář havaroval, dal se na útěk a po chvíli se mu ztratil z dohledu.

"Úkryt mezi řádky bramborového pole se ukázal jako nedostačující, a tak se muž snažil pokračovat v útěku. Nedbal přitom opakovaných výzev policistů, zastavil ho až varovný výstřel ze služební zbraně," dodala mluvčí Vybíhalová.

Důvodů, kvůli kterým se chtěl šestatřicetiletý muž vyhnout silniční kontrole, bylo vícero. Lustrací v evidenci řidičů policisté zjistili, že nikdy nevlastnil příslušné řidičské oprávnění.

Odmítl se podrobit jak orientačnímu testu na drogy i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Na motocyklu byla osazena registrační značka, která původně patřila jinému stroji. Muž navíc při kontrole nepředložil žádný z dokladů potřebných k provozu motocyklu