Konflikt mezi sousedy na ubytovně v Lidické ulici v Šumperku vypukl loni v polovině května, kdy společně sledovali mistrovství světa v hokeji.

Hádali se kvůli tomu, že Češi tehdy prohrávali s Kanadou.

„Vadilo mi, že chlapi na našem pokoji pijí vodku, jako abstinent jsem na to alergický. Spolubydlící mi pak ještě vynadal kvůli kouření. To už jsem se neudržel a dvakrát ho udeřil pěstí. Pak ho odvezla záchranka. Ráno jsem se od policie dozvěděl, že v nemocnici zemřel," vzpomněl na události z loňského května Daniel Kolín obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví.

Nikomu nebližuji bezdůvodně, hájil seDaniel Kolín u soudu v Olomouci

Zároveň neskrýval, že násilím v minulosti řešil spoustu konfliktních situací.

„Vždycky se to tím urovnalo, druhý den jsme pak už pokaždé byli kamarádi. Spolubydlícímu jsem jen chtěl zavřít ústa, byla s ním těžká domluva. Nemocnice jeho zranění asi podcenila, je zodpovědná za jeho smrt. Já zodpovídám jen za ublížení na zdraví. Nikomu neubližuji bezdůvodně, to v žádném případě," ujišťoval senát obžalovaný.

Muž, který hádku i fyzické napadení viděl, si pamatoval, že všichni společně sledovali hokejový zápas mezi Českou republikou a Kanadou.

„Našim se nedařilo, tak jsme se kvůli tomu hádali. Spolubydlící ho pak požádal, ať zavře dveře, protože se do pokoje dostával cigaretový kouř. On k němu najednou přiskočil a zasadil mu dva prudké údery pěstí, jeden do břicha, druhý do obličeje. Ten člověk byl velmi hubený, až podvyživený. Spousta lidí z ubytovny věděla, že má zdravotní problémy se srdcem, často o tom mluvil," řekl svědek.

Selhání srdečních tepen po poranění sleziny

Soudní znalec, který prováděl pitvu potvrdil, že poškozený zemřel v důsledku selhání srdečních tepen po vážném poranění sleziny.

„Ucpala se mu céva, která zásobuje srdce okysličenou krví. Bez operace by s roztrženou slezinou vykrvácel, v břišní dutině tehdy měl přes litr krve. Muž trpěl kornatěním tepen, zákrok po zranění sleziny pro něj byl další velkou zátěží," vysvětlil soudní lékař.

Obžalovaný podle psychiatra trpí poruchou osobnosti, která souvisí s epilepsií.

„Navíc nadužívá marihuanu, několikrát byl také hospitalizován v psychiatrické léčebně. V době spáchání trestného činu však jasně rozpoznal, co dělá a že může způsobit újmu na zdraví," ujistil senát znalec.

Psycholog upozornil na to, že muž má opakované střety se svým okolím a možnost jeho nápravy je jen minimální.

Hlavní líčení bylo odročeno na konec srpna, kdy by měl také padnout rozsudek. Soud může šestatřicetiletého Daniela Kolína poslat až na 16 let za mříže.