Nešťastná událost se stala v listopadu 2017 v místní nemocnici.

„Syn šel na plánovanou operaci. Předtím prodělal všechna vyšetření s negativním výsledkem. Z pitevní zprávy vyplývá, že byl zdravý,” řekl Deníku otec zemřelého. 

Muže tehdy hodinu po poledni operoval primář chirurgického oddělení. Z textu obžaloby vyplývá, že o půl sedmé večer pacient zkolaboval. Stěžoval si také na bolest břicha a neměl měřitelný tlak.

Službu v té době držel mladý třiatřicetiletý lékař, který po desáté hodině večerní ultrazvukovým vyšetřením odhalil tekutinu v břiše. Kvůli možnému pooperačnímu krvácení chtěl provést revizní operaci.

O tomto kroku telefonicky informoval primáře, který však s tímto postupem nesouhlasil a doporučil podání léků. Muž pak zůstal bez řádného dohledu. Revizní operace, kterou nakonec oba lékaři provedli druhý den ráno, krvácení potvrdila. Na záchranu pacienta však už bylo příliš pozdě. 

Otec vinu přičítá primářovi

„Každá operace, byť jednoduchá, je zásah do lidského organismu a nese nějaké riziko. Chyba se stát může, ale každá chyba se dá napravit. Oni mu tu šanci ale nedali. Já jim nevyčítám zpackanou operaci. Ale ta pooperační péče, ani ve snu by mě nenapadlo, že se taková arogance a hloupost může stát,” řekl Martinův otec. Vinu za celou situaci přitom přičítá primářovi.

Okresní soud v Šumperku uložil oběma lékařům roční podmínku, mladšímu s roční zkušební dobou, primáři se zkušební dobou na dva roky.

„Soud oba obžalované shledal vinnými přečinem usmrcení z nedbalosti,“ sdělil mluvčí soudu René Braun.

„Každý z těch pánů lékařů svým dílem přispěl k tomu, že nebyla poskytnuta dostatečná léčebná péče a nebylo zabráněno stavu, který vedl ke konečnému úmrtí pacienta,“ citoval zpravodajský server ČT24 předsedkyni soudního senátu Janu Švaňhalovou.

Na dva roky "doprimářoval"

Vladimíru Štěpánovi navíc soud uložil zákaz výkonu funkce primáře na dva roky.

„Vede své lékaře, učí nové lékaře, a pokud v jeho práci v tomto konkrétním případě bylo shledáno takto závažné pochybení, domníváme se, že jeho další činnost primáře by nebyla dobrá,“ doplnila soudkyně.

Je to skandál, tvrdí otece zemřelého

Otec zemřelého, který inicioval policejní prošetření celého případu, s výší trestu spokojen není.

„Slušně řečeno je to skandál. Vždyť pokud nechtíc srazíte autem cyklistu, jdete sedět na rok natvrdo,“ poznamenal muž, který byl celý život řidičem z povolání.

Mluvčí Nemocnice Šumperk, v níž se celý případ odehrál, k rozhodnutí soudu poskytla stručné vyjádření.

„Nemocnice Šumperk nebyla účastníkem tohoto soudního sporu. Nicméně až bude oficiálně obeznámena výsledkem soudního rozhodnutí, plánuje ho plně respektovat,“ sdělila Hana Hanke.

Deník s žádostí o vyjádření oslovil rovněž primáře chirurgického oddělení. Ten na zaslaný e-mail neodpověděl. Ve výpovědi uvedl, že s pooperační revizí během kritické noci nesouhlas nevyslovil.