Jesenická policie šetřila v loňském roce 726 případů, což je o sedm desítek méně než v předešlém roce. „Jsou to pozitivní čísla. Tím, že se kriminalita snižuje, se děje něco pozitivního ve společnosti. Je však otázkou, jestli to není jen tím, že se hranice škody pro trestný čin zvedla ze dvou na pět tisíc korun, nebo i tím, že nám lidé třeba vše nehlásí,“ řekl šéf jesenické policie Ladislav Sohr.

Jeseničtí policisté mohou být na svou práci hrdí. V uplynulém roce se jim podařilo objasnit 64,5 procenta ohlášených trestných činů. V celorepublikové statistice se drží na špici.

„Jesenicko patří již tradičně k nejlepším, ale na druhou stranu řešíme daleko méně případů než v jiných regionech. Například v Ostravě řeší osmnáct tisíc případů ročně. V tom případě je našich 726 případů zanedbatelných,“ uvedl Sohr.

Policisté si po zhodnocení loňského roku cení zejména poklesu počtu dopravních nehod. Řidiči bourali celkem ve 418 případech, což je o dvaatřicet havárií méně než v roce 2007.

Při nehodách zemřeli tři lidé v porovnání se sedmi v předchozím roce. Zato škoda na vozidlech s částkou dosahující téměř čtyřiadvaceti milionu korun převýšila předloňský rok o více jak půl milionu korun.

Nejčastější příčinou bouraček byl špatný způsob jízdy, a to ve dvě stě osmi případech. Na druhém místě je nepřiměřená rychlost, která byla příčinou sto osmnácti karambolů. „Bohužel přibylo případů, kde byl u viníka nehody odhalen alkohol, a to ze třiceti na padesát případů,“ dodal šéf jesenické policie.