Od pondělí 11. srpna je na silnicích všech tříd více policejních hlídek, než je běžné. Důvodem je mimořádná celorepubliková dopravně bezpečnostní akce, kterou až do neděle 17. srpna nařídil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Hlídky od pondělí častěji zastavují a kontrolují řidiče na území celého kraje.

„Kromě dopravních policistů máme na silnicích také posily z obvodních oddělení a ze služby pořádkové a cizinecké policie. Kontrolují, zda šoféři nejezdí pod vlivem alkoholu či drog, nepřekračují maximální povolenou rychlost a dodržují pravidla silničního provozu. Zaměřujeme se také na chodce, cyklisty a motorkáře," sdělil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Týdenní dopravně bezpečnostní akce má podle něj zlepšit bezpečnost v dopravě a snížit vysokou nehodovost v prvním pololetí letošního roku.

Tragické statistiky se nevyhnuly ani Olomouckému kraji, kde za prvních šest měsíců přišlo na silnicích o život čtrnáct lidí. Loni přitom bylo obětí dopravních nehod za stejné období o osm méně.

O šest případů letos stoupl také počet těžce zraněných.

Policisté od ledna do června 2014 řešili 21 160 přestupků, což je nárůst o více než 800 případů.

Nejčastějším přestupkem je překročení maximální povolené rychlosti, nesprávný způsob jízdy, nepoužívání bezpečnostních pásů a dětských autosedaček, telefonování za jízdy a nedání přednosti. V kraji stále stoupá také počet šoférů, kteří za volant sednou pod vlivem alkoholu nebo drog.