Nejvíce rozšířené jsou ty pro lovecké a sportovní účely, ale velké množství lidí si zbraně kupují pro svou osobní ochranu.

„Zákon neupravuje počet zbraní, které může držitel vlastnit. Mezi myslivci není nic výjimečného, pokud jich mají třeba deset," uvedl krajský mluvčí policie Josef Bednařík.

Zájemci o zbrojní průkaz musejí podstoupit složitou proceduru. Při ní například policisté prověřují, zda se žadatel v minulosti nedopustil trestného činu.

Jesenická tragédieMasová vražda se v regionu stala v roce1967. Osudnou noc a ráno z 27. na 28 února v Jeseníku a Vlčicích nepřežilo sedm lidí. Dělník Josef Svoboda tehdy sekyrou zabil sedm lidí. Násilník dlouhodobě týral svou rodinu. Záminkou k činu byla žádost o rozvod, kterou podala jeho žena. Svoboda připravil
o život pět svých dětí, tchána
a dívku ze sousedství. Nakonec zabil i sebe skokem do lomu.

„Zákon je poměrně přísný. Loni jsme odebrali šest zbrojních průkazů. Důvodem byla ztráta bezúhonnosti, což znamená, že držitel byl odsouzen za trestný čin, další příčinou byla změna zdravotního stavu," uvedl vedoucí oddělení zbraní šumperské policie Jiří Ginther.

Způsobilost žadatelů, kteří si chtějí pořídit zbraň, posuzuje také praktický lékař. Ten je také povinen policii informovat o vážných změnách zdravotního stavu „vyzbrojeného" člověka. Například pokud se u něj objeví psychické onemocnění. Pokud ale vlastník zbraně ke svému lékaři delší dobu nechodí, žádná hláška se k policii dostat nemusí i řadu let.

„Podle mých osobních zkušeností lékaři zdravotní stav žadatele o zbrojní průkaz nepodceňují a v případě pochybností je posílají na další vyšetření. I další pravidla jsou poměrně nekompromisní, o průkaz lze přijít třeba i za dopravní přestupek, pokud řidič nadýchá alkohol," konstatoval předseda šumperského střeleckého klubu Vladimír Driemer. Povolení držet zbraň může být odebráno dokonce člověku, kterého policisté přistihnou pod vlivem alkoholu při jízdě na kole. Viníkovi sice řidičský průkaz zůstane, s tím zbrojním se ale musí rozloučit.

„Jsou i lidé, kteří o zbrojní povolení přišli také kvůli tomu, že vyhrožovali manželce. Je to poměrně přísné, ale tragédiím jako v Uherském Brodě zřejmě nikdy předejít nepůjde," dodal Driemer.

I na Šumpersku se ukázalo, že ani striktní předpisy nezabrání neštěstím. Před časem se například v Šumperku pokusil zastřelit legálně drženou pistolí muž, který se delší dobu léčil s depresemi a již jednou zbraň proti sobě namířil. Sebevrah i druhý pokus přežil.

Před osmi lety zase svou legální pistolí usmrtil důchodce z Postřelmova svou bývalou snachu, důvodem byly majetkové spory. Ještě před činem měl ženě senior vyhrožovat. Vražda se stala na šumperském sídlišti v Temenici a policistům trvalo několik měsíců, než jí objasnili. Penzista si totiž pečlivě připravil alibi.

V roce 2012 stanul před šumperským soudem další důchodce, který pistolí zastrašoval mladíka venčícího svého psa. Incident se tehdy stal poblíž bývalé plynové stanice u Bratrušovské ulice v Šumperku. Senior, který zbraň vlastnil v souladu se zákonem, pejskaře vyděsil několika výstřely. Mladý muž tehdy setkání s nerudným důchodcem přestál bez úhony. Později vyšlo najevo, že majitel plynostanice nevytáhl pistoli na kolemjdoucí poprvé, podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie ale žádnou poruchou netrpěl. Od soudu důchodce odešel s podmínkou a byl odsouzen k propadnutí zbraně Glock ráže 9 milimetrů s laserovým zaměřovačem.

Šumperští policisté se s trestným činem souvisejícím se střelnou zbraní setkali už také letos. Začátkem roku obvinili dva muže z pytláctví. Lovit do cizích revírů chodili také s legálně drženými zbraněmi.