Z čísel vyplývá, že v regionu přibylo majetkové trestné činnosti, ale naopak se snížila míra závažné kriminality, což jsou vraždy a loupeže. Zatímco v roce 2010 policisté na Šumperku objasňovali rekordních šest vražd, loni se zde nestala ani jediná.

„Naopak ale přibylo krádeží i vloupání do chat, bytů i rekreačních objektů,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Neradostné jsou ovšem statistiky dopravní nehodovosti. Loni policisté vyjížděli k 696 nehodám, což představuje nárůst o 74 ve srovnání s rokem 2010. Na silnicích zemřel také dvojnásobný počet lidí: rovných deset, více osob utrpělo také těžká zranění.

Dvě loňské nejvážnější nehody se staly v únoru a červnu. V Koutech nad Desnou řidič vozu BMW vyjel mimo silnici a po krkolomném pádu skončil v korytě řeky Desná. Na místě zahynul řidič i spolujezdec, další spolujezdec vyvázl s lehkým zraněním. Další těžká nehoda se stala v červnu mezi Šumperkem a Bratrušovem, kde rovněž v troskách BMW zemřeli dva lidé. Vůz narazil do stromu, dva spolujezdci nepřežili, těžce se zranila i mladá řidička. Později se ukázalo, že žena byla pod vlivem pervitinu.

„Příčinou obou nehod byla nepřiměřená rychlost,“ konstatoval mluvčí policie.

Těžko odhadnout, zda i letošní statistiky budou méně příznivé, než loňské. Na Šumpersku se první tragická nehoda letošního roku stala již 26. ledna, kdy mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou zemřel třiatřicetiletý řidič dodávky. Vůz narazil čelně do kamionu.