Navíc letošní červenec je přímo katastrofický – jen od začátku měsíce při haváriích zemřeli čtyři lidé, další tři se těžce zranili. Policisté vyjížděli ke stovce dopravních nehod.

„Červenec je opravdu kritický měsíc.Nasilnicích je v době dovolených mnohem větší provoz, vyjíždějí i řidiči, kteří jinak jezdí jen sporadicky. Navíc v letním období je daleko více rušivých faktorů než v zimě. Může to být enormní vedro v neklimatizovaných vozech a například několik řidičů havarovalo proto, že jim do auta vlétla vosa,“ vysvětlil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Černá červencová série začala hned zkraje měsíce, kdy nedaleko Kopřivné řidička srazila dva chodce. Muž zemřel, žena utrpěla těžké zranění. Nejtragičtější nehoda se pak stala v polovině července na Staroměstsku, kdy po nárazu do stromu zahynula mladá řidička i její matka, která seděla vedle ní. Poblíž Jestřebí se pak o víkendu smrtelně zranil motorista, jenž ve vysoké rychlosti nezvládl vůz a havaroval do stromu. Alarmující ovšem je, že za první pololetí havarovalo více řidičů pod vlivem alkoholu, než tomu bylo ve srovnatelném období loni.

„Jezdím denně, a to, co se někdy na silnicích děje, je hrůza. Běžně mě v obci předjíždějí auta osmdesátkou.“ Řidič Jan Pecháček

Od začátku roku měl alkohol podíl na sedmatřiceti karambolech. „Sankce za jízdu pod vlivem alkoholu jsou nyní velmi tvrdé, proto je to číslo opravdu zarážející,“ připustil Svatoň. Dopravní policisté jsou sice neustále v terénu, ale na Šumpersku, stejně jako v jiných regionech, jich mnoho není. „Měření a kontroly se provádějí denně. Řada řidičů ale projede kolem hlídky a pak přidá, ostatně i při kontrolách bývají naměřeny extrémní rychlosti,“ konstatoval mluvčí.

O tom, že bodový systém změnu k lepšímu nepřinesl, je přesvědčena i řada motoristů. „Bylo by to podle mě stejné, i kdyby pokuty byly trojnásobné než teď. Jezdím denně, a to, co se někdy na silnicích děje, je hrůza. Běžně mě v obci předjíždějí auta osmdesátkou, o předjíždění na plné nebo i dvojité čáře raději ani nemluvím,“ řekl řidič z povolání Jan Pecháček.