Obětí drzého podvodníka se stala minulý pátek 15,. května osmdesátiletá obyvatelka Domu s pečovatelskou službou v Mohelnici. Na chodbě jí oslovil neznámý muž, který tvrdil, že pracuje pro jejího syna. Důchodkyně muže pozvala do pokoje, kde muž fingoval telefonát s jejím synem a pak požádal o rozměnění tisícikoruny. Důchodkyně návštěvníkovi bankovku rozměnila, ten ale ještě požádal o kávu. Ochotná hostitelka si šla kávu půjčit k sousedce a muže nechala v bytě samotného. Když se vrátila, návštěvník již spěchal pryč.

„Když si seniorka chtěla zkontrolovat peníze, peněženku nenašla. Škodu vyčíslila kolem devíti tisíc korun,“ informoval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Týž den o úspory přišla díky své důvěřivosti šestasedmdesátiletá žena z Loštic. Na ulici jí oslovila neznámá žena s dotazem, zda kupuje výrobky Orion. Když důchodkyně přisvědčila, cizí žena jí tvrdila, že výrobky uvedené značky je třeba sepsat. Důchodkyně patrně pod vidinou lákavé soutěžní výhry přisedla do auta, ve kterém seděla další žena a za volantem muž, a nechala se odvézt domů. Obě ženy pak pozvala do bytu, aby jim ukázala krabici Granka. Zatímco jedna z žen sepisovala údajný zápis, druhá slídila po bytě.

„Po jejich odchodu seniorka zjistila, že jí z vedlejší místnosti zmizelo pouzdro s úsporami, vkladní knížka, zlatý prsten a osobní písemnosti, což představuje celkovou škodu kolem 80 tisíc korun,“ konstatoval mluvčí šumperské policie.

Policisté od seniorky získali velmi neurčitý popis pachatelů. Obě ženy jsou obézní postavy, stejně jako muž, který řídil vůz. Auto mělo tmavou, patrně modrou barvu.

Policie již od začátku roku na Šumpersku eviduje desítku obdobných podvodů. K osvědčené fintě pachatelů také patří sehrání působivé scénky, kdy podvodníci po seniorovi chtějí nejdřív ukázat cestu do nemocnice a pak si peníze „půjčí“ na údajnou operaci příbuzného. Díky tomuto triku již několik šumperských důchodců přišlo o nemalé peníze.