Žena ze Šumperska se na policisty obrátila v polovině prosince. Telefonicky ji zkontaktoval člověk, který se vydával za pracovníka jedné z bank. Sdělil jí, že u nich má rozpracovaný úvěr.

Žena volajícímu oponovala, že s bankou, kterou telefonující zastupuje, nemá nic společného. Volající ji informoval, že něco není v pořádku a sami se spojí s její bankou.

O pár minut později přijala žena další telefonát. Tentokrát už od domnělého pracovníka banky, u které má veden svůj účet.

„Od něj se dozvěděla, že se do jejího účtu někdo naboural a není bezpečný. Zároveň ji uvědomil, že k vyřešení situace bude zapotřebí, aby si na čtrnáct dnů sjednala úvěr. Přitom ji ujistil, že poté jí budou peníze vráceny,“ popsala policejní mluvčí Marie Šafářová.

Řidička usnula za volantem a projela plantáží vánočních stromků.
Řidička usnula za jízdy a projela plantáží vánočních stromků

Domnělý pracovník banky pak ženu dále instruoval, aby navštívila pobočku banky, požádala o okamžitý úvěr, následně vybrala částku tři sta tisíc korun a aby ji poté směnila v bitcoinmatu.

Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvodu. Za něj může vzhledem k výši škody jít podvodník až na pět let do vězení.

Pokud někdo chce jménem banky nebo policie přístupové údaje do internetového bankovnictví, údaje o platební kartě nebo provedení transakce z důvodu hrozícího útoku na váš účet, jde o podvodníka. Lidé by měli v takovém případě hned kontaktovat svou banku nebo tísňovou linku 158.

„Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mail, včetně těch vaší banky,“ upozornila mluvčí Šafářová.