Za nedovolené pěstování a výrobu omamných látek Marek Rybář odešel s trestem dva a půl roku se čtyřletým podmínečným odkladem.

Obžalovaný se hájil tím, že konopí pěstoval jen pro svou potřebu a k léčebným i vědeckým účelům.

Rozsudek není pravomocný.

"Nikdy jsem ho neprodával"

Marek Rybář konopí ve větším množství vysel na pozemku u rodinného domu v Lukavici, sušenou hmotu tam i dále zpracovával.

Před dvěma lety mu ale někdo ze zahrady několik desítek vzrostlých rostlin ukradl. Pěstitel se tehdy obrátil na policii.

V dobré víře, že pachatele ochránci zákona vypátrají. Jenže se sám dostal do role stíhaného člověka.

Při domovních prohlídkách nemovitosti v Lukavici i Rybářova pražského bytu policisté zajistili kolem sedmnácti kilogramů marihuany.

„Cítím se nevinen. O konopí jsem se začal zajímat systematicky, když mi na rakovinu umíral táta. I já jsem měl zdravotní potíže, konopí jsme začal pěstovat pro sebe i své blízké, vedl jsem si podrobné záznamy pro léčebné výzkumy. Nikdy jsem ho neprodával,“ vypověděl Marek Rybář a zároveň poukázal na to, že vždy řádně pracoval, nežije na úkor společnosti a nikdy nikoho neohrožoval.

Konopí považuje za jedinečný lék, který pozitivně působí při řadě závažných onemocnění.

„Tato léčivka si nezaslouží, aby při jejím pěstování byli kriminalizováni lidé,“ dodal Marek Rybář, který pracuje ve zdravotnictví.

Soudce: Zákony se zatím nezměnily

Soudce Milan Churavý jeho argumenty ale v potaz nevzal s tím, že i když se stále vedou diskuze o legalizaci konopí pro léčebné účely, zákony se zatím nezměnily.

Poukázal rovněž na velké množství drogy nalezené při domovních prohlídkách.

„Soud by možná zvažoval jiný náhled, pokud by se jednalo o dvě, tři rostliny,“ konstatoval Milan Churavý.

Podobného názoru byl i státní zástupce.

Kauzu šumperský soud projednával již podruhé. První verdikt se stejnou výší trestu totiž kraj začátkem letošního roku zrušil. Odvolání ze strany obžalovaného poputuje ke krajské instanci nyní znovu.

Konopného guru i ženu s kamerou v síni nechtěli

Soudní líčení nebylo rozhodně nudné. K soudu totiž dorazil Marka Rybáře podpořit „konopný guru“ Dušan Dvořák z Prostějovska, který byl rovněž v minulosti několikrát stíhaný za nedovolenou výrobu drog. Svou konopnou farmu se Dvořák snaží bránit před soudy už řadu let. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Na projednání kauzy Marka Rybáře soudce Dušana Dvořáka nepustil, s tím, že není vyloučeno, že bude v budoucnu ještě svědčit.

Ze síně soudce ostře vykázal i další aktivistku, která si jednání bez souhlasu předsedy senátu začala natáčet na kameru. I u jejího odchodu musela zasahovat justiční stráž, ani jeden z Rybářových přátel totiž jednací místnost opustil dobrovolně nechtěl. Do konfliktu se s justiční stráží žena dostala ještě jednou, když při neveřejné poradě senátu poslouchala na chodbě za dveřmi, její počínání ale sledovala bezpečnostní kamera. (hak)