Zadržení organizované skupiny osmi pachatelů předcházela několikaměsíční operativní práce policistů i celníků, na zásah samotný došlo začátkem června.

„Sedm mužů a jedna žena se měli protiprávního jednání dopustit tím, že nejméně od loňského roku až do 3. června letošního roku se jako členové organizované skupiny vědomě podíleli na organizaci a obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě pervitinu, na výrobě pervitinu i jeho distribuci. Cílem jejich počínání byl finanční zisk, a to jak z prodeje chemických látek, tak z prodeje pervitinu. Jedná se o jednu z největších organizovaných skupin této trestné činnosti v Olomouckém kraji,“ řekl k případu vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický.

Červnový zásah na drogové scéně v Olomouckém kraji | Video: Policie ČR

Obvinění měli podle něj rozdělené úlohy, které v rámci skupiny vykonávali. Každý svým dílčím jednáním přispěl k výrobě pervitinu ve velkém rozsahu. Sedm obviněných pochází ze Šumperska, jeden muž je z Chomutovska. Právě on odebral celkem 35 kilogramů červeného fosforu, z něhož je možné vyrobit nejméně 106 kilogramů pervitinu.

Hrozí jim každému osm až dvanáct let

„Všichni pachatelé byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Jsou stíhání vazebně, hrozí jim tresty od osmi do dvanácti let vězení. Vyšetřování stále pokračuje,“ uvedl Jan Lisický s tím, že někteří z obviněných jsou také uživateli pervitinu, část z nich byla v minulosti za drogovou trestnou činnost již odsouzena.

Zajistili 6 kompletních varen

Policisté a celníci společně provedli dvanáct domovních prohlídek a tři prohlídky dalších prostor a pozemků na různých místech na Šumpersku. Zajistili šest kompletních varen pervitinu, chemikálie, nástroje a vybavení potřebné k výrobě pervitinu takzvanou českou cestou a věci potřebné k distribuci pervitinu. Zajištěno bylo také 7 600 tablet léků, ze kterých je možné vyrobit nejméně 537 gramů pervitinu a dalších nejméně 150 gramů pervitinu.

Na případu spolupracovali krajští kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje s příslušníky Celní protidrogové jednotky v Ústí nad Labem. Na zadržení pachatelů se podíleli policisté z toxi týmů územních odborů Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk, policisté ze zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, příslušníci Vojenské policie Armády České republiky a policisté ze Zásahové jednotky v Hradci Králové.