Pěstírna se nacházela ve zchátralé nemovitosti a podle kriminalistů fungovala skoro šest let. Pachatelé v ní byli schopni sklízet úrodu až pětkrát za rok. Mohli tak vyprodukovat až desítky kilogramů marihuany a jejím prodejem získat milionové částky.

Policie v souvislosti s případem obvinila dva muže ze Svitavska ve věku 36 a 28 let. Jednomu z pachatelů dům na Zábřežsku patří. Oběma hrozí až deset let vězení.

Drogové delikty na Šumpersku a JesenickuOkresy Šumperk a Jeseník jsou co do množství drogových deliktů v přepočtu na obyvatele v Olomouckém kraji na špici.

Markantní je situace zejména na Jesenicku. V uplynulém roce tu policisté zaznamenali 6,5 krát více těchto trestných činů v přepočtu na obyvatele než v okrese Olomouc.

K této situaci přispívá fakt, že Jesenicko je tranzitním územím. Z Polska tudy do českého vnitrozemí proudí léky na výrobu pervitinu.

Na akci s názvem Kříž pracovali policisté několik měsíců. Zátah na pěstírnu konopí podnikli na konci ledna. Případ z hlediska délky páchání trestného činu a předpokládaného množství sklizeného konopí považují za významný.

„Pěstováním konopí se muži dlouhodobě živili, dokázali navíc vše tajit vůči svému okolí. V obci o jejich činnosti nikdo nevěděl," řekl ředitel územního odboru šumperské policie Libor Giesel. Muži byli podle policistů dlouhodobě nezaměstnaní a jeden z nich byl již v minulosti stíhán za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Prostory domu byly vybavené poměrně slušnou technologií, která umožňuje pěstování rostlin pod speciálními lampami. Kvalita odrůdy konopí i konečného produktu byla podle kriminalistů vysoká.

Pěstitelé tak sklízeli téměř každé dva měsíce, rostlinu v domě také sušili a dále zpracovávali do stavu připraveného k distribuci. Marihuanou ze Zábřežska tak zásobovali široký okruh lidí nejen na Šumpersku, ale také Svitavsku a Orlickoústecku.

Pěstírna pro pachatele představovala slušný byznys. „Hodnota zajištěné marihuany je odhadována na 220 tisíc korun, zabavena byla také technologie pěstírny. Pěstírna existovala v rodinném domě od roku 2009. Výtěžnost z jedné sklizně byla mezi dvěma až třemi kilogramy marihuany. Cenu jednoho kilogramu odhadujeme téměř na devadesát tisíc korun," uvedl vrchní komisař Rostislav Brückner. Okruh odběratelů a případně dalších distributorů policisté nyní prověřují stejně jako finanční toky.

Na stopu výrobcům přišli policisté na základě informací z drogového prostředí. K pachatelům je dovedla také vysoká záloha na elektřinu, kterou podezřelí řádně platili. Měsíčně za energii vydali dvacet tisíc korun.

„Oba muži jsou vyšetřování na svobodě, soud náš návrh na vzetí do vazby neakceptoval," doplnil Rostislav Brückner.

Šumperští policisté loni vyšetřovali čtyřiašedesát případů týkající se drogové kriminality. V porovnání s předchozími lety počet těchto případů stoupá, předloni jich bylo 58 a v roce 2013 to bylo 51 případů. V souvislosti s drogami se ale také jednalo o celou řadu přestupků. Ty se vztahují například na uživatele drog, kteří drží malé množství zakázané látky.