Ženě za pokus vraždy hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od deseti do osmnácti let. Verdikt ale v pondělí soud nevynesl, bez omluvy se totiž nedostavili se dva klíčoví svědci, na příští jednání je dopraví policie.

Incident se stal v rodinném domě v Mikulovicích loni 11. srpna. Dvojice tam bydlela u známé. Osudný den spolu partneři od odpoledních hodin popíjeli, alkoholový dýchánek se ale krátce před jedenáctou hodinou v noci zvrhl.

Podle obžaloby Vladimíra Nebúrková krátce před jedenáctou hodinou bodla nožem svého druha, který spal na válendě. Nůž pronikl až do srdce, muž přežil pouze díky včasné operaci v olomoucké fakultní nemocnici.

„Já si na nic nepamatuji, večer jsme šli do hospody na pivo, popíjeli jsme již předtím víno a vodku. Vzpomínám jen, jak jsem se na mostě s přítelem hádala a strkali jsme se, pak jak jsem utíkala, dál už nic,“ vypověděla s pláčem obžalovaná. O tom, co se v rodinném domě odehrálo, se prý dozvěděla následující den.

Soužití s druhem podle slov Vladimíry Nebúrkové trvalo přibližně šest let a bylo velmi problematické.

„Hádali jsme se často, poslední tři roky to bylo zlé. Nemohli jsme být spolu, ale ani bez sebe,“ řekla Nebúrková soudu. Svého druha prý živila, peníze si vydělávala na různých brigádách, jinak byla nezaměstnaná.

Podle znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie její osobnost poznamenala dlouholetá závislost na pervitinu, z níž se několikrát marně pokoušela léčit. K drogám se přidalo ještě nadužívání alkoholu. Ve chvíli, kdy se žena pokusila svého druha zabít, měla v krvi přes 1,5 promile alkoholu, bezprostředně pod vlivem pervitinu ale nebyla.

Předseda senátu Eduard Odnášek případ odročil na 23. května. „Jedná se o závažný čin, státní zástupce trvá na výslechu dvou hlavních svědků, poškozeného a ženy, u které dvojice bydlela,“ zdůvodnil Ondrášek.

Soudní síň byla v pondělí plná emocí. Vladimíra Nebúrková, kterou eskorta přivezla z vazební věznice, plakala a často se dívala na svého sedmnáctiletého syna, který proces sledoval. U soudu žena mluvila málo a neměla žádné připomínky k obžalobě ani k obsahu znaleckých posudků. Jediná, prosba, se kterou se na soudce obrátila, se týkala jejího syna. Přála si ho před svým odjezdem od soudu do vazby obejmout. Soudce jí vyhověl.