Někdy se stačí známým na facebooku pochlubit aktuální fotkou z rodinné dovolené, návrat do vykradeného obydlí je pak neradostnou tečku za volnými dny. Zloději ovšem dostali předtím velmi jednoduchou cestou tip: majitelé bytu jsou u moře, v bytě či domě nikdo není.

„Lidé například na facebook či twitter píší, kam jedou, jak dlouho tam budou. Dříve si pachatelé objekty vybírali například podle zatažených oken či plných schránek, dnes se orientují více na sociální sítě na internetu. Rodiče by měli především kontrolovat děti, jaké informace na internet umístí," upozornil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Zloději si ale v řadě případů nevybírají pouze byty, jejichž majitelé jsou mimo domov, drzost některých „bytařů" nezná mezí.

Poslední vloupání se odehrálo 30. července časně ráno v ulici Palackého v Šumperku. Zloděj vnikl do bytu otevřeným oknem, pod které si přistavil popelnici. Sebral notebook, mobilní telefon, pánskou peněženku s hotovostí, doklady a platebními kartami, celkem lup za více než 14 tisíc korun. Pachateli vůbec nevadilo, že majitel bytu spí v ložnici. „Jednalo se o přízemní byt, takže pachatel se snadno dostal do kuchyně a věci vzal z obývacího pokoje," upřesnil mluvčí policie.

Podle pachatelů zloději berou vše, co lze zpeněžit, kromě peněz a cenností to bývá nejčastěji elektronika. „Policisté zastavárny a bazary monitorují," dodal mluvčí policie.