Nyní je muž ve vazební věznici, za trestný čin distribuce a šíření omamných látek mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí dva až deset let.
„Muž pervitin vařil v bytě panelového domu, ale snažil se o maximální utajení. Finální úpravu drogy prováděl v jiných bytech, které si půjčoval od známých. Ti pak drogu distribuovali k uživatelům. Zatčením byl pachatel velmi překvapený, nečekal, že ho policie najde v jednom z bytů, které si půjčil,“ vysvětlil šumperský kriminalista Petr Kolář.
Muž si výrobou pervitinu slušně vydělával, policistům se doznal, že jeho měsíční příjem činil nejméně 50 tisíc korun. Kriminalisté se ale domnívají, že to bylo mnohem víc. Desetitisíce korun v drobnějších bankovkách se také našly při domovní prohlídce v panelákovém bytě v Temenici, kde měl pachatel trvalé bydliště.
Drogový „vařič“ nebyl v evidenci úřadu práce, nehlásil se ani o sociální dávky a žil si na poměrně vysoké životní úrovni.
Látky potřebné k výrobě drogy muž získával z léku Sudafed, který je volně prodejný v Polsku. V Česku není možné léky obsahující pseudoefedrin nakupovat ve velkém bez toho, aby lékárna zaevidovala osobní údaje kupujícího a řada z nich je již jen na lékařský předpis. V Polsku ale podobné omezení neplatí a tamní lékárníci jsou velmi vstřícní, i když jim musí být jasné, k jakému účelu léky ve velkém množství prodávají.
„Pachatel sám uvedl, že ze třiceti balení Sudafedu v hodnotě přes tři tisíce korun měl po jeho zpracování a prodeji zisk kolem 15 tisíc korun,“ dodal Petr Kolář.
O slušném příjmu svědčí i fakt, že muž do Polska jezdil superbem, kterého si půjčoval v půjčovně, někdy i na celý měsíc, za což platil kolem 20 tisíc korun.
„Zadržený pachatel je sám pravidelným konzumentem pervitinu, údajně ho bral i několikrát denně. Máme samozřejmě podezření, že cesty do Polska absolvoval pod vlivem drog,“ uvedl Petr Kolář.
Jak uvedl šéf šumperských policistů Milan Pospíšek, šumperské drogová scéna zaznamenala ze strany policie citelný zásah.
„Podle našich informací se po zatčení muže cena za gram pervitinu zvýšila z tisíce na patnáct set korun, je ale otázka času, kdy se mezera na trhu zacelí,“ řekl Pospíšek.
Naposledy o sobě v Šumperku výrobci drog dali vědět letos v červenci, kdy v panelákovém bytě v ulici Pod Senovou vybuchla varna pervitinu. Exploze způsobila statisícové škody a jen zázrakem se nikomu nic vážného nestalo. Vyšetřování celého případu policie zatím neuzavřela, skupině lidí, která si byt pronajala, hrozí obvinění kromě nedovolené výroby omamných látek také z trestného činu obecného ohrožení.