Podezřelá žena svého partnera zaměstnala na pozici marketingového specialisty, jako jediného zaměstnance firmy. Po čtrnácti dnech v zaměstnání mu byla ale vystavena neschopenka pro bolesti zad, která byla ukončena posledního února.

"Jako podklad pro výplatu dávky nemocenského pojištění byl zaměstnavatelkou, kterou byla, jak je uvedeno výše, jeho přítelkyně, doložen pravděpodobný příjem, který při měsíční mzdě 46 tisíc korun odpovídal dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1 533 korun," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Ilustrační foto
Stavaře z Jeseníku viní z krácení daně. Z účtů měl odklonit téměř dva miliony

Podezřelé jednání odhalili pracovníci úřadu poskytujícího dávky. "Zjistili, že se oba podnikavci vzájemně a opakovaně zaměstnávají ve firmách, kde vystupují buď jako společníci nebo jednatelé," uvedla Zajícová.

Pracovní smlouvy uzavírali vždy krátce předtím, než začali uplatňovat nárok na dávku nemocenského pojištění. Tak aby se počítala z takzvaného pravděpodobného příjmu a nikoliv ze skutečně zúčtovaného platu. "Až na jednu výjimku byl pracovní poměr ukončen zároveň s ukončením výplaty nemocenské dávky. Tímto způsobem tak pro sebe získali vyšší dávky nemocenského pojištění," doplnila mluvčí.

Škoda, kterou svým jednáním dvojice způsobila, nebyla doposud přesně stanovena, ale přesáhne zcela jistě částku 100 tisíc korun. Policisté z oddělení hospodářské kriminality případ šetří pro trestný čin podvod s maximálně pětiletou trestní sazbou odnětí svobody nebo peněžitým trestem. (zv)