Třicetiletá žena z Kojetína si loni v březnu vyřídila úvěr v šumperské pobočce spořitelny. Ženě vyšel celkem jednoduchý fígl a podařilo se jí tak získat dvě stě tisíc korun.

„Při uzavírání úvěru žena uvedla nepravdivé informace o svém zaměstnavateli, kterým měla být firma z Prahy. Doložila falešné potvrzení o výši svého průměrného měsíčního příjmu. V tu dobu byla přitom podezřelá vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce v Prostějově a její měsíční příjem byl tak podstatně nižší, než uvedla,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Úplně stejný podvod se podařil o měsíc později dvaadvacetileté ženě z Prostějovska. Také ona získala dvěstětisícový úvěr a přitom byla rovněž bez práce, takže jí muselo být jasné, že splátky budou nad její možnosti.

„Oba případy policisté šetří zvlášť. Ze spisů nevyplývá, zda se ženy znaly a třeba jedna poradila druhé, jak peníze získat,“ dodal mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

S případy úvěrových podvodů se policisté setkávají méně často než v minulých letech. Ještě před několika lety na Šumpersku řešili desítky podvodů ročně, většinou se jednalo o falšování údajů v úvěrových smlouvách na získání domácích spotřebičů. Podvod se provalil až v momentě, že věřitel neobdržel ani jednu splátku.

Nyní si již finanční společnosti zákazníky prověřují pečlivěji. „Úvěrových podvodů je nyní méně, ale zase se jedná o vyšší finanční částky, například úvěry na nákup vozidla,“ konstatoval Svatoň.