„Neznámý pachatel seniorce zavolal kolem poledne na pevnou telefonní linku. Vydával se za jejího synovce a přesvědčil jí, že potřebuje peníze na zaplacení škody po dopravní nehodě. Žena ze svého účtu vybrala 90 tisíc korun a o tři hodiny později celou částku předala neznámému muži. Ten tvrdil, že je známý jejího synovce a peníze mu odveze na místo nehody," informoval krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Důchodkyně pak svému synovci přece je zatelefonovala a čekal jí šok. Její skutečný příbuzný ji totiž sdělil, že vůbec nehavaroval, žádné peníze nepožadoval a ani nedostal.

Falešný synovec si číslo důchodkyně zřejmě vybral z telefonního seznamu. Už podle méně obvyklých křestních jmen lze totiž odhadnout, že se jedná o staršího člověka. A právě ti výmluvným podvodníkům nejčastěji naletí.

„Na Šumpersku jsme zaznamenali několik stejných případů, kdy se podvodník vydává za příbuzného. Bohužel i přes četná varování je řada starších lidí velmi důvěřivá. Informace by měli vždy prověřit, než peníze vydají z ruky, například by stačilo zavolat dalším rodinným příslušníkům," upozornil Josef Bednařík.

Podobnou zkušenost s podvodníkem měl před časem sedmdesátiletý důchodce ze Šumperka. S neznámým mužem šel dokonce do banky, aby vybral úspory a ty mu předal. Seniora zachránilo jen to, že neuměl použít platební kartu a také včas zasáhli jeho příbuzní. Policie později pachatele zatkla, v bance ho totiž zachytil kamerový systém.

Starší lidi si tipují také podomní prodejci. Ti se sice klasického podvodu nedopouštějí, ale „jen" vehementně vnucují předražené zboží nebo chtějí podepsat různé smlouvy. Ty se pak většinou ukážou jako nevýhodné. V Šumperku podobně jako v Mohelnici či Jeseníku už radnice podomní prodej zakázaly. Reagovaly tak na množící se stížnosti ohledně drsných praktik prodejců.

„Moje osmdesátiletá maminka bohužel otevře každému, kdo zazvoní. Na změnu dodavatele energie nesmyslně podepsala hned několik smluv a my to museli složitě řešit. Rozhodně jsem uvítala zákazovou vyhlášku," řekla Jiřina Hanáková ze Šumperku. Zákaz podomního prodeje v Šumperku platí několik týdnů, ale šumperská městská policie přesto zadržela několik dealerů energetických firem, kteří byty obcházeli nadále.