Naposledy si dvojice podvodníků vyhlédla ve středu odpoledne devadesátiletou ženu ze Šumperku. Muž se ženou důchodkyni oslovili na ulici, když u ní zastavili v automobilu. Do řeči se dali pod záminkou, že hledají šumperskou nemocnici, protože v ní mají zraněného příbuzného po autonehodě.

Následovalo přesvědčivé divadlo. Neznámá žena se totiž dala do usedavého pláče, seniorce namluvila, že v nemocnici po nich chtějí peníze za operaci. Pár pak starou paní požádal o půjčku.

„Poškozená uvedla, že žena tak plakala, až jí to bylo líto. Pozvala je tedy k sobě do bytu, kde jim půjčila veškeré úspory,“ upřesnil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Dvojice nechala důchodkyni jako zástavu kufřík, který měl podle nich obsahovat peníze ve slovenské měně. Zavazadlo si měli vyzvednout, až přijdou půjčku vrátit.

Seniorka ale na návštěvníky čekala marně, nakonec zjistila, že ani v kufříku žádné peníze nejsou. Podvodníci jí připravili skoro o dvacet tisíc korun.

Jen pár dní předtím stejným způsobem přišel o svou finanční rezervu manželský pár taktéž ze Šumperku.

Dvaaosmdesátiletého muže skupinka slovensky hovořících lidí obalamutila stejnou báchorkou. Starý pán se dokonce nabídl, že jim k nemocnici osobně ukáže cestu, pokud jej svezou.

Pachatelé pak ve voze sehráli stejné divadlo a seniora přesvědčili, že potřebují peníze na operaci. Zmatený pán je nakonec pozval k sobě do bytu, společně s manželkou podvodníkům předal pětadvacet tisíc korun.

I v tomto případě manželům na památku zanechali brašnu s bezcenným obsahem.

Policisté mají k dispozici jen velmi hrubý popis pachatelů. Jednat se mělo asi o šedesátiletého muže bílé pleti doprovázeného asi čtyřicetiletou Romkou. Oba hovořili slovensky. Při druhém podvodu dvojici doprovázela další žena snědé pleti. O automobilu se policisté dozvěděli jen to, že mělo černou barvu.

„Řešení těchto případů je velmi obtížné, protože staří lidé jsou zpravidla tak rozrušeni, že nejsou schopni podat přesnější popis. Často také špatně vidí a slyší. Například ve druhém případě si dotyčný pán ani nepamatoval, zda jej pachatelé o půjčku požádali nebo jim sám peníze nabídl,“ vysvětlil Svatoň.

Jak dodal, podvodníci velmi dobře vědí, jak na seniory zapůsobit. Ve snaze získat peníze používají těžký psychický nátlak a velmi emotivním vystupováním působí na city starých lidí.

„Ovládají řadu způsobů, jak seniory okrást, často například také jeden z dvojice důchodce zabaví, zatímco druhý prohledává byt,“ upozornil Svatoň.

Policisté před podvodníky důrazně varují, rozhodně nedoporučují pouštět cizí osoby do bytu.

„Lidé by neměli hned otvírat, ale nejdříve zkontrolovat návštěvníky za dveřmi kukátkem. Kdykoliv také mohou zavolat linku tísňového volání 158. Policisté neznámé osoby prověří. Pokud se tak stane, slušný člověk ostražitost pochopí, podvodník odejde,“ varoval mluvčí policie.

Od počátku roku policisté evidují více než osm desítek přestupků či trestných činů spáchaných na seniorech. Většinou se jedná o krádeže, kdy pachatelům nahrála neopatrnost starších lidí. Důchodci jsou často okrádáni také v obchodech, kde si při nákupu odloží tašku s peněženkou do nákupního vozíku.