Důchodkyni ze Šumperku, která se minulý pátek vydala pro oběd do školní jídelny Základní školy ve Vrchlického ulici, oslovila neznámá žena. Ptala se jí na cestu do šumperské nemocnice a seniorku požádala, zda by jí ukázala cestu. Stará paní důvěřivě usedla do vozidla, kde seděl ještě další muž a žena za volantem. Trojice pak sehrála působivé divadlo.

„Ženě namluvili, že jejich příbuzný měl poblíž Šumperka nehodu a nyní leží s krvácením do mozku v nemocnici a čeká na operaci. Rovněž tvrdili, že u sebe mají větší sumu peněz v eurech, ale nechtějí ji nosit s sebou a zda by si peníze nemohli u ní schovat. Seniorka souhlasila a obě ženy pozvala do bytu. Nechali u ní tašku, ale také ji přemluvili k půjčení dvanácti tisíc korun v hotovosti,“ popsal drzý podvod mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Důchodkyně po odchodu návštěvnic zjistila, že taška s údajnými eury je prázdná, a tak zavolala policii. „Policisté věc šetří jako podvod,“ dodal Svatoň.

Podle popisu je jednou z pachatelek starší žena ve věku kolem 75 let, vrásčitého obličeje s výraznýma očima. Žena měla dioptrické brýle, na hlavě světlou čepici. Oblečena byla do černé bundy a kalhot, mluvila slovensky. Žena za volantem byla ve věku kolem pětatřiceti let, silnější postavy, rovněž hovořila slovensky. Posledním z trojice byl zhruba dvacetiletý mladík. Pachatelé cestovali ve starším voze vínové barvy.

V druhém případě si zloději počínali ještě drzeji. Minulý čtvrtek tři ženy nezamčenými dveřmi vnikly do rodinného domu v Moravičanech, a to v době, kdy majitelé, starší manželé, zrovna obědvali. Ženy důchodcům namluvily, že vykupují slepice a králičí kůže. I když majitelé nezvané návštěvnice okamžitě vykázali, bylo již pozdě. Ženy stačily vyslídit zlaté šperky v hodnotě kolem třiceti tisíc korun.

„Policisté před podvodníky stále varují. Ovládají řadu způsobů, jak především starší občany okrást. V případě jakýchkoliv pochybností doporučujeme ihned volat linku 158,“ upozornil Svatoň.

Na Šumpersku nejsou tyto případy ojedinělé, podvodníci se navíc pohybují po celé střední Moravě. Téměř shodné podvody policisté zaznamenali také na Prostějovsku, Olomoucku a Přerovsku.