Na šumperské policisty se v minulých dnech obrátila šestačtyřicetiletá žena s tím, že ji neznámý pachatel odcizil téměř 75tisíc korun z bankovního účtu. Oznamovatelka uvedla, že ji před pár dny přišla na e-mail zpráva, která vypadala, že je z České pošty, aby uhradila necelou stokorunu za celní daň za balíček ze zahraničí.

Protože žena v cizině nakupuje běžně, klikla na přiložený odkaz. Poté zde vyplnila všechny údaje ke své platební kartě, ale podvržený systém ji napsal, že v danou chvíli nejde platit kartou. Na České poště se pak dozvěděla, že se jednalo o podvodný e-mail.

„Ve středu 20. července ráno jí přišlo z banky upozornění, že na běžném účtu má neuhrazené pohledávky za téměř čtyřicet tisíc korun. Ihned se podívala na bankovní výpisy a zjistila neoprávněné platby, které neprovedla„ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Ilustrační foto.
Falešné stránky České pošty: prodávající kola přišel o milion

Obdobně dopadla i devětadvacetiletá žena, která přišla o téměř patnáct tisíc korun. Šumperským policistům oznámila, že ji ve středu 20. července přes aplikaci WhatsApp kontaktoval zájemce o koupi dětské autosedačky za necelých pět tisíc korun, kterou žena nabízela na internetu.

Zájemce ženu přesvědčil, že peníze jí pošle přes přepravní společnost DHL a odeslal jí odkaz na danou firmu.

„Žena klikla na odkaz a poté vyplnila údaje k platební kartě včetně bezpečnostního kódu. Jednalo se však o falešné stránky a neznámý pachatel jí ihned z účtu odčerpal necelých patnáct tisíc korun“ doplnil Libor Hejtman.

Kriminalisté oba případy řeší jako trestný čin podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za ně pachateli hrozí tří až osmileté vězení.

Ilustrační foto.
Pozor na tento trik! Úspory z účtu mizely před očima, říká podvedený Olomoučan