Během noci na 14. února policisté zkontrolovali sedm podniků a s alkoholem v krvi v nich přistihli sedm mladých lidí, kterým ještě nebylo osmnáct.

„Cílem byla především prevence. Šlo o snahu přinutit provozovatele podniků a barmany k větší kontrole osob, kterým nalévají alkohol,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.
Do akce bylo nasazeno dvaadvacet policistů v uniformě a čtrnáct v civilu. Pomáhali i policisté ze Šumperska a z inspektorátu cizinecké policie. Zároveň bylo poprvé do podobné akce nasazeno vozidlo, které funguje jako kontaktní a koordinační centrum. Je vybaveno počítačem, který přes spojení s centrální evidencí obyvatelstva umožní na místě určit totožnost osoby.

Hned v prvních dvou podnicích, v Modré kavárně a v baru Eldorádo v Jeseníku, toho policisté také využili, protože někteří mladí návštěvníci u sebe neměli občanku.

V kavárně Plíživá kontra uvízla v síti první mladistvá. Při dechové zkoušce nadýchala dívka 0,22 promile alkoholu. Uvedla, že si alkohol koupila v hospodě, kterou nezná. Protože pochází z Hodonína a rodiče byli na dovolené v zahraničí, museli si ji na obvodním oddělení vyzvednout známí, u kterých byla na návštěvě.

V baru Focus v Lipové-lázních zajistili policisté další dívku pod vlivem alkoholu. Nadýchala 0,39 promile. Po převozu na obvodní oddělení si ji převzali rodiče.

Následoval přesun do Javorníku, kde se policisté zaměřili na diskotéku Stodola.

„Po minulých zkušenostech provedli důkladnou kontrolu objektu. Neunikl jí ani prostor pod pódiem, kde se při poslední podobné akci schovalo osm lidí. Před okny v zadní části hlídkoval psovod se psem pro případ, že by někdo chtěl utéct oknem,“ uvedl Jiří Černěnko.

Mezi kontrolovanými zjistili policisté pět mladistvých pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl mladík, který nadýchal 1,09 promile.

Před druhou ráno dorazil konvoj policejních vozů do rekreačního areálu Bohema ve Zlatých Horách. I tady uvázla v síti kontroly dívka pod vlivem alkoholu a putovala na obvodní oddělení, kde si ji vyzvedli rodiče.

Dechové zkoušce se podrobilo celkem 63 mladistvých osob a sedm z nich bylo pozitivních.