„Mohu potvrdit, že v případu bylo zahájeno trestní stíhání pro trestní čin nedovolené výroby a nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sándorová.

Inspektoři policistu zadrželi 28. října. Přišli si pro něj přímo na služebnu, nechali ho ještě dosloužit noční směnu. V listopadu byl pak propuštěn ze služebního poměru. Konopí údajně odcizil v době od loňského srpna do října.

„V době výkonu služebního poměru policisty v Mohelnici využil toho, že na oddělení byly kvůli rozpracovaným případům uskladněny rostliny konopí a nadvakrát tyto rostliny odcizil. Utrhl z nich přitom palice. Množství není zatím přesně ujasněno, bylo toho ale více, asi dva pytle,“ uvedl státní žalobce Lev Novák.

Případ odcizeného konopí byl poměrně lehce objasněn. Muže viděli odnášet konopí i jeho kolegové.

„První množství konopí spotřeboval údajně na léčení příbuzné své přítelkyně. Množství z druhého případu poté dobrovolně vydal,“ řekl žalobce. Doplnil, že se bývalému policistovi neprokázalo, že by konopí udával někam na trh nebo užíval pro svou potřebu.

V případu bývalého policisty prověřuje inspekce také další možné pochybení. Už dříve se objevily informace o tom, že mohl stát za krádežemi peněz za vybrané pokuty, které se na oddělení ztrácely, či za vynášením informací ze spisů. Z toho jej podezřívali jeho kolegové.  „Ostatní je ve fázi prověřování,“ dodal žalobce Lev Novák.

Podle státního zástupce jde o poměrně nezvyklý případ. Stejný žalobce řešil nedávno i další atypický případ provinění policisty v Olomouckém kraji. Před soud poslal policistu z Hranic na Přerovsku, kterému na služebně odcizila opilá žena klíče od policejního vozu. Auto si poté na parkovišti vzala a odjela s ním k baru do dvacet kilometrů vzdálené Bystřice pod Hostýnem. Případ už řeší přerovský soud.