„Na oba případy se přišlo až v bance ve chvíli, kdy pracovnice pokladny ukládala peníze na účet. Jednalo se o nepříliš zdařilé napodobeniny,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.

Policie nyní vyzývá všechny občany a obchodníky, aby byly opatrnější při směně peněz a věnovali větší pozornost jednotlivým bankovkám. „Při placení jednou bankovkou už podle hmatu člověk zjistí, že se jedná o jiný papír,“ upozornil Černěnko.

České bankovky jsou opatřeny osmi ochrannými prvky. Například vodoznak je portrét známé osobnosti, který při pohledu na bankovku proti světlu lze jasně vidět. Tento znak je umístěn ve střední části širokého nepotištěného okraje. Dalším prvkem je například okénkový proužek z umělé metalizované hmoty, který na lícní straně vystupuje vždy po pěti milimetrech. Na pásku je mikrotext označující nominální hodnotu. Při pohledu proti světlu je pásek celistvý s prosvítajícím mikrotextem.

Dalšími prvky jsou ochranná vlákna, soutisková značka nebo skrytý obrazec, který se stane se viditelným tehdy, sklopíme-li bankovku ve výši očí do vodorovné polohy proti zdroji světla. Tvoří ho vždy číslice s nominální hodnotou bankovky.

Policie doporučuje podezřelé bankovky nepřebírat. „Pokud lidé zjistí, že bankovku dostali již dříve, neměli by se jí pokoušet dostat zpět do oběhu, ale odevzdat ji na nejbližším policejním oddělení. Na trestný čin padělání a pozměnění peněz trestní zákoník pamatuje až osmiletým trestem odnětí svobody,“ dodal mluvčí policie.

Paděláním peněz se před několika dny zabývala také policie v Bruntále, kdy obvinila trojici mladíků, kteří se pokoušeli v restauraci zaplatit podomácky vyrobenou pětistovkou. Ani jednomu z mladíků není 18 let.