Třiačtyřicetiletý muž byl naposledy viděn na konci roku 1994, kdy mu ještě nebylo ani pětadvacet let. V ten den odešel na jednání soudu, který ho poslal do vězení za majetkovou trestnou činnost. Pak se po něm slehla zem.

„Pár týdnů nato bylo po muži vyhlášeno pátrání. V roce 1997 byl v nepřítomnosti rozveden a v roce 2010 byl prohlášen za mrtvého. Tím bylo zrušeno veškeré pátrání po hledaném," uvedla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Kolotoč prověřování se znovu rozeběhl až v polovině ledna letošního roku. To se na Městský úřad ve Frýdku-Místku dostavil člověk, který oznámil ztrátu občanského průkazu a představil se jménem muže prohlášeného za mrtvého. Když zjistil, že nový průkaz nedostane automaticky, nechal na úřadě žádost o jeho vystavení a odešel.

„Hned druhý den stejný člověk volal na Městský úřad v Jeseníku. Pracovnici řekl, že chce nový doklad totožnosti a že byl prohlášený za mrtvého. Úřednice ho odkázala na soud. Dokud ten nerozhodne, nemůže mu být nový občanský průkaz vydán," popsala Tereza Neubauerová, jak se policisté dozvěděli, že muž žije.

Policisté muže vypátrali na Opavsku. Při prověřování zjistili, že jde opravdu o člověka, který v roce 1994 zmizel ze světa.

A kde se vlastně skrýval? Celých osmnáct let neopustil republiku. „Žil v malé vesničce na Vsetínsku. Nikde oficiálně nepracoval a přivydělával si jen občasnými brigádami. Před pěti lety začal vystupovat pod novou identitou, kterou si vypůjčil od člověka, jehož znal z minulosti," řekla policejní mluvčí.

Muž se přihlásil zřejmě kvůli lednové prezidentské amnestii. Zda si bude muset trest odpykat, není jisté. Podle informací ČTK byl jeho spis už skartován a žádné jiné trestné činnosti se od té doby zřejmě nedopustil. Svou původní identitu získá zpět teprve poté, co soud zruší usnesení o jeho prohlášení za mrtvého.