Výroku soudu se nedočkala jak trojice policistů, kteří podle obžaloby brali úplatky a čelí i obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele, tak žena a muž vietnamské národnosti, kteří měli policisty uplácet a vše organizovat.

Soud se zaměřil na výpovědi svědků. Mezi nimi byl například i Vietnamec, který údajně uzavřel účelový sňatek s Češkou, aby mohl získat české občanství. Ten ve výpovědi plné intimností ze soukromého života vše popřel.

Promítalo se i video. Nadřízení totiž policisty nechali asi půl roku sledovat kamerou v kanceláři, kde cizinci podávali žádosti o udělení trvalého pobytu. Ani tyto důkazy ale nestačily k tomu, aby padl rozsudek. „Pro rozsáhlost důkazního materiálu jsem se rozhodl jednání odložit,“ řekl soudce Miloš Kubíček.

Zároveň odmítl potvrdit, zda na prosincovém stání bude vyřčen konečný verdikt. „Vyslechneme závěrečné řeči obhájců. Může se však ještě vyskytnout cokoliv, co by mohlo zabránit uzavření případu,“ podotkl Kubíček.

Bývalí policisté Vít Jirků, Stanislav Oprchal a Tomáš Závada měli zneužít svého postavení a za úplatek benevolentně posuzovat žádosti Vietnamců o udělení trvalého pobytu. Zavírali oči nad účelově uzavíranými sňatky.

Trojice doplatila na svou nenasytnost. Při loňské kontrole totiž vypadla neuvěřitelná čísla. Od ledna 2006 do března 2007 stoupl na Jesenicku počet Vietnamců s trvalým pobytem z 92 na 287. Například v Bruntálu se v lednu 2006 přišlo zaregistrovat jen pětadvacet a v březnu 2007 osmatřicet Vietnamců.