Obyvatelé Uhelné mají podezření na zloděje, usvědčit jej ale musí policie, která už případ začala šetřit.

Vedoucí prodejny Zbyněk Ketner sotva stačil v pondělí v sedm hodin ráno přivítat první zákazníky a už o půl hodiny později zjistil, že některý z nich odešel i s dvoulitrovou plastovou kasičkou, která byla umístěná na odkládacím pultu na tašky za pokladnou.

Podezření sice vedoucí má, ale na zloděje si netroufá ukázat prstem. „Bylo tady deset zákazníků,“ řekl Ketner, podle kterého bylo jen otázkou času, než se sesbíraných peněz zmocní zloděj. „Nesouhlasil jsem s umístěním kasičky. Už jednou tu někdo kradl,“ vysvětlil vedoucí obchodu.

Ukradená kasička pořádně naštvala starostu obce Ludvíka Juříka (KDU-ČSL). „V obci krádež vyvolala velký rozruch. Už toho mám plné zuby,“ pronesl rozhořčeně starosta.

„Lidé projevují solidárnost s jinými a někdo, kdo do pokladničky nedal ani pětník, to sebere a bude se mít z našich peněz dobře. Zlodějna na úkor občanů, kteří chtěli pomoci jiným, se nedá odpustit,“ rozhořčil se Juřík.

Uhelnou loni poničila květnová blesková povodeň, která po sobě zanechala spoušť v řádech desítek milionů korun. Jako první tehdy pomohli vesnici anonymní dárci a obce, jejichž jména do té doby v Uhelné neznali. Proto se zastupitelé rozhodli pomoc oplatit a vyhlásili se svolením kraje sbírku.

Jedna kasička je umístěná v budově obecního úřadu. Druhá byla do pondělního rána v obchodě.

„Lidé se skládali po malých částkách. Odhaduji, že v kase bylo kolem dvou a půl tisíce korun. Ve čtvrtek bude zasedat zastupitelstvo a budeme situaci řešit. Lidi v postižené obci, kam chceme pomoc poslat, nemohou za to, že tady mezi námi žijí zloději,“ dodal Juřík.

Případem ukradené kasičky se už zabývá policie, která má v rukou i možné zloděje. „Podezření na pachatele máme, ale nemohu se k případu vyjadřovat, dokud neproběhnou všechny výslechy,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.