„Náš vyšetřovatel nyní pracuje už jen s dvěma verzemi a to nedbalostním jednáním nebo úmyslným založením požáru. Na místě den po požáru pátral i pes cvičený na vyhledávání akcelerantů hoření, odebrané vzorky jsou nyní na expertíze,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Vladimíra Hacsiková.

Dodala, že znalecké zkoumání potrvá nejméně několik týdnů.

Památkově chráněný zámeček začal hořet v pondělí 2. června odpoledne, plameny se z podkroví šířily na střechu.

Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek. Požár se jim podařilo zdolat po několika hodinách. Škoda je vyčíslená na milion a půl korun.

Problémoví nájemníci

Zámek patří obci, která ho chce rekonstruovat.

Donedávna sloužil jako ubytovna pro sociálně slabé nájemníky, všichni ale před časem dostali výpověď. Prostory měli vyklidit do 30. června, což většina ubytovaných učinila.

I přes urgence obce ale zůstávali čtyři nájemníci, které místní označovali jako problémové.

V den požáru je starosta Dolních Studének Radim Sršeň nechal vystěhovat a také se u budovy vyměnily zámky.

„S těmi lidmi byly dlouhodobě potíže, nikdo z nich nepracoval, přesto že jsme jim zaměstnání nabízeli. Neměli zájem. Také čekáme na výsledek vyšetřování, na policii jsem ještě vypovídat nebyl,“ zmínil starosta Radim Sršeň.

Práce na opravách zámku měly začít nyní o prázdninách, obec zde chce vybudovat zázemí pro různé místní spolky, v patrech chce zařídit byty.

„Uděláme všechno pro to, aby rekonstrukce objektu začala v plánovaném termínu, maximálně s měsíčním zpožděním,“ dodal Radim Sršeň.