Všechny tři případy se staly v červnu, kriminalisté již přijali patřičná opatření.

„V Olomouci a Přerově k poškození bankomatů nedošlo, a doposud nebyla zjištěna škoda, která by byla způsobena klientům.

V Šumperku do současné doby celková škoda na přístroji a provedených transakcích činí přes 134 tisíc korun," řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pachatel podle policistů využil skimmovací zařízení, což je technická pomůcka umožňující zkopírování elektronických údajů z platební karty. Taková zařízení bývají nejčastěji nainstalována na bankomaty v místech pro vkládání karty formou různých nástavců napodobujících originál.

Pachatel se podle kriminalistů v Olomouckém kraji nezaměřuje na konkrétní bankomaty jednoho bankovního institutu, napaden tak může být kterýkoliv.

„Proto policie vyzývá občany v celém Olomouckém kraji ke značné obezřetnosti při výběru hotovosti z bankomatů," uvedl mluvčí Bednařík. Lidé by měli při výběru peněz vždy zkontrolovat vstupní otvor pro kartu a v případě zjištění cizího předmětu kontaktovat policii.

„Zařízení jsou zpravidla přilepená, v blízkosti také pachatelé instalují malou kameru, kterou snímají zadávání PIN kódu," dodal Josef Bednařík. Při zadávání bezpečnostního kódu by lidé měli zakrýt klávesnici dlaní, i když si pachatelé dokáží kartu vyrobit, bez číselné kombinace se k penězům nedostanou.

Případ kriminalisté vyšetřují pro podezření z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu, pachateli hrozí až osm let vězení.

Podobný případ vyšetřovali kriminalisté například v dubnu v Praze, kdy dopadli dva muže z Bulharska, kteří nejméně čtyřikrát instalovali na bankomaty v Praze a Středočeském kraji kopírovací zařízení na platební karty. Podařilo se jim podle policie načíst data z karet dvanácti lidí, z jejichž účtů pak zmizelo zhruba 200 tisíc korun.