Žaloba směřuje proti firmě, která dnes už neexistující porodnici provozovala.

Podle pozůstalých nedodrželi pracovníci zdravotnického zařízení správný léčebný postup.

Ve složité právní bitvě ale příbuzní zemřelé ženy neuspěli ani u Krajského soudu v Ostravě, ani u Vrchního soudu v Olomouci.

Nepomohlo jim ani dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jej odmítl jako nepřípustné, protože v něm neviděl „otázky zásadního právního významu".

Po rozhodnutí Ústavního soudu se bude muset věcí zabývat.

Příčinou ženiny smrti byla masivní embolie po průniku plodové vody do krevního oběhu.

Jde o vzácnou a těžkou komplikaci, která podle vyjádření znalců vede přibližně z osmdesáti procent ke smrti pacientky.

Nedostatky v poskytnuté péči

Právě kvůli tomu, že ženiny šance na přežití byly i tak velmi nízké, neuspěli pozůstalí u soudů nižší instance se žalobou na odškodné, přestože odborníci poukazovali na nedostatky v poskytnuté péči.

Soudy ale ve svých předchozích verdiktech postupovaly podle zásady, že odškodné se přizná pouze v tom případě, kdy by pochybení znamenalo nadpoloviční podíl na vzniklé škodě.

V různých zemích přitom existují různé přístupy. Někde je nutný nadpoloviční podíl odpovědnosti na vzniklé škodě, jinde ne.

„V některých státech, jako je Francie nebo Spojené státy, se prosazuje přístup, kdy se nerozhoduje buď všechno, nebo nic, ale prostě se zodpovědnost rozdělí tak, že se náhrada poskytne pouze do výše dvaceti či třiceti procent," upozornil soudce zpravodaj Ústavního soudu Jan Filip.

Pravděpodobně menší náhrada

Nejvyšší soud se tak nyní bude muset zabývat otázkou, zda je možné přiznat nárok na odškodné i v případě, že pochybení ze strany zdravotnického zařízení se podílelo na úmrtí ženy méně než z poloviny.

„Nejvyšší soud by měl posoudit, zda v daných případech je možné aplikovat i v případě České republiky to, zda těch dvacet či třicet procent je možné promítnout do rozhodnutí o přiznání náhrady škody nebo nemajetkové újmy," řekl soudce zpravodaj.

Pokud by Nejvyšší soud rozhodl, že odškodné je možné získat i v takových případech, měli by pozůstalí šanci domoci se náhrady.

S velkou pravděpodobností by však nezískali požadované čtyři miliony korun, ale nižší částku.