Při prohlídkách na Olomoucku celníci odhalili sklad a kompletní moderní a plně funkční výrobní linku a technologii na výrobu tabákových výrobků, konkrétně linku na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a diesel agregát na výrobu elektrické energie.

„Vybavení a organizovanost skupiny podezřelých osob bylo opravdu mimořádné. Celníci se doposud s tak výkonným a moderním výrobním zařízením nesetkali,“ uvedla Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.

Jednalo se o zařízení značky MOLINS - MARK 9, jehož výrobní kapacita je až 5000 kusů cigaret za minutu. „Při realizaci byly na místě prohlídky nalezeny výrobní stroje v provozu a hotové tabákové výrobky a přířezy cigaretových krabiček,“ popisovala mluvčí.

Aktuálně je experimentální pivovar Univerzity Palackého instalován v prostorách katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty. Na snímku vlevo Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.
Univerzita Palackého bude mít minipivovar, využijí ho studenti několika fakult

Jako krytí obaly od sladkostí

Podezřelé osoby se podle celníků po celou dobu prověřování chovaly velmi obezřetně a konspirativně. „Jako krycí náklad používaly obaly od cukrovinek a sladkostí s italským popisem, který se našel ve výrobně. Jako zdroj potřebné elektrické energie jim sloužil velmi výkonný nezávislý dieslový agregát, který byl na místě prohlídky také zajištěn,“ informovala Martina Kaňková.

Zdroj: Celní správa

Specialisté z odborů pátrání Generálního ředitelství cel v rámci akce pod krycím názvem Kolosseum zasahovali ve dnech 29. a 30. července na více místech Olomouckého a Plzeňského kraje, kde provedli sérii domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Prohlídka výrobního areálu a skladovacích prostor na Olomoucku byla ukončena 11. srpna.

Ilustrační foto.
Podvodník připravil manželský pár z Olomoucka o 600 tisíc. Během dvou minut

Přes 17 milionů kusů cigaret

„Při prohlídkách zajistili celníci 17 309 320 kusů vyrobených cigaret, 25 391 kilogramů tabáku a tabákového odpadu, velké množství různých komponentů na výrobu cigaret (celkem 65 palet) jako jsou cigaretové filtry, cigaretový papír, přířezy cigaretových krabiček, náústkový papír a velké množství obalového materiálu (31 palet),“ vyjmenovávala mluvčí.

V rámci prohlídek objevili finanční hotovost v různých měnách v celkové hodnotě převyšující v přepočtu 3 800 000 korun českých. Zároveň zabavili věcné a listinné důkazy a mobilní telefony.

„Škoda na spotřební dani byla prozatím vyčíslena ve výši 130 777 575 korun,“ poukázala mluvčí Generálního ředitelství cel.

Celníci zabavili padělky značkového oblečení, obuvi a hraček.
Celníci v kamenných obchodech zabavili padělky za milion korun

Zadrženo bylo celkem 14 osob, z toho čtyři Češi, jeden Bulhar, jeden Rumun a osm Ukrajinců, které policie obvinila ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Všichni jsou stíháni vazebně. Obviněným hrozí trest odnětím svobody na pět až deset let.

Vzhledem k závažnosti případu se na závěrečné razii podílela speciální zásahová složka celní správy. S vyklízením výrobního areálu a odvozu materiálu pomohli vojáci a hasiči.

Během druhé akce nesoucí název Cappello zadrželi celníci 13 osob cizí státní příslušnosti. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků na Plzeňsku a v Praze objevili a zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret, kompletní výrobní linku na výrobu cigaret, řezačku tabáku, finanční hotovost ve výši 24 255 eur a jako nástroj trestné činnosti dvě nákladní soupravy. Způsobená škoda na spotřební dani je více než 43 milionů korun.