Policejní hlídka zastavila první prosincovou neděli ve Vikýřovické ulici v Šumperku třiatřicetiletého muže, který řídil Fiat Seicento. Kontrola odhalila, že nevlastní řidičské oprávnění, měl také pozitivní test na drogy. Policisté vzápětí také zjistili, že vozidlo, které muž řídil, bylo koncem října odcizeno v obci Sudkov. Při bližším ohledání vozidla narazili v zavazadlovém prostoru na věci, které pocházely z trestné činnosti.

Následovalo nevyhnutelné a muž s bohatě popsaným trestním rejstříkem byl zadržen a skončil v policejní cele, kde přečkal noc. Následující den mu bylo sděleno obvinění z trestných činů krádež a porušování domovní svobody, za které trestní zákoník stanoví až tříletý trest odnětí svobody.

Policisté zjistili, že se nedopustil jen krádeže onoho vozidla v hodnotě zhruba pětadvaceti tisíc korun, ale navštívil i jiné objekty v různých obcích na Šumpersku. Věci, které zde nacházel a měly nějakou hodnotu, jejich majitelům ukradl. Od začátku prosince měl na svědomí další čtyři krádeže.

"V řadových garážích v Sudkově vypáčil dřevěné okno a po vniknutí dovnitř odcizil stavební nářadí a několik krabiček cigaret. V Mladoňově přeštípnul zámek u dřevěné kůlny rodinného domu a vzal z ní sekeru. V Dolních Studénkách vnikl na neoplocený pozemek a odtud vstoupil do otevřené kůlny. I tady zaměřil svoji pozornost především na stavební a zahradní nářadí," přiblížila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Posledním počinem zloděje před jeho zadržením bylo vniknutí do dvou sklepních kójí v Novém Malíně. Po odstranění petlic si z jedné z nich odnesl motorovou pilu, prázdný kanystr a pět lahví alkoholu. V druhém sklepě nenašel nic, co by stálo za odnesení. Celkově způsobil škodu za 28 tisíc korun.

"Větší část odcizených věcí se podařilo zajistit a vrátit původním majitelům, protože je obviněný vozil v odcizeném vozidle a nestihl je ještě prodat. Ke krádeži fiatu uvedl, že stálo v uvedené obci pod volně přístupným přístřeškem s klíčem v zapalování, situace využil a auto používal až do té doby, než byl zadržen," dodala policejní mluvčí.

Tím však výčet nepravostí nekončí. Den předtím, než skončil zadržený na služebně, způsobil dotyčný v šumperské Uničovské ulici nehodu, od které se pokusil utéct. Při řízení Volkswagenu Golf nereagoval na znamení policistů ve služebním vozidle, kteří ho vyzývali k zastavení. Naopak dupnul na plyn a snažil se ujet. Při odbočování do Tyršovy ulice už neměl řízení pod kontrolou a narazil do sloupu veřejného osvětlení. Z vozidla vyskočil a pokusil se utéct, ale marně.

"Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, která byla negativní, orientačnímu testu na návykové látky se odmítl podrobit. Není držitelem řidičského oprávnění a za volantem tedy neměl co dělat. Na vozidle, jehož nebyl majitelem, způsobil škodu v předběžné výši třicet tisíc korun," sdělila Miluše Zajícová.

O dalším osudu obviněného muže rozhodne v následujících týdnech soud.