Ve čtvrtek 20. října hlídka dopravní policie, která se zaměřuje právě na dodržování předpisů u nákladní dopravy, zastavila třiatřicetiletého řidiče auta značky MAN z Jesenicka. Policisté ho vyzvali, aby předložil ke kontrole karty ze záznamového tachografu.

„Při kontrole bylo zjištěno, že došlo k manipulaci s tachografem vozidla. Proto policisté provedli velice důkladnou kontrolu auta. Na jejím základě našli na snímači impulsů velice silný magnet, který ovlivnil snímač a tím i záznam na kartě řidiče,“ informoval mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Policisté řidiči prokázali, že manipuloval s tachografem, což přistižený šofér posléze přiznal. Policisté dále zjistili, že ve třech dalších případech řídil bez toho, že by do záznamového zařízení vložil kartu řidiče.

V jednom případě přesáhl maximální denní dobu řízení, když za volantem seděl přes třináct hodin. Ve dvou dalších případech nevykonal řidič povinnou denní přestávku, přičemž se zjistilo, že odpočíval až po třech dnech jízdy!

Specializovaná policejní hlídka během uplynulých několika dnů zkontrolovala tři desítky nákladních aut a zjistila hned pět dalších podvodů.

„Ve dvou případech to byla jízda na cizí kartu řidiče, kdy policisté tyto karty zadržely. Jeden šofér jel bez vložení karty řidiče do záznamového zařízení a dva řidiči neměli vložený záznamový list,“ vypočítal Bednařík.

Policisté přistihli i cizího státního příslušníka, který řídil vozidlo rovněž na cizí kartu řidiče. Kartu proto zadrželi a cizinec musel složit kauci ve výši padesáti tisíc korun, aby se nevyhýbal trestu.

Za prokázané podvody teď všem přistiženým šoférům hrozí pokuty pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Ještě citelnější sankce hrozí dopravcům. Ti mohou dostat pokutu až sto tisíc korun.