Oba se nyní budou zodpovídat z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Prvního devětadvacetiletého řidiče Škody Felicia policisté zastavili v Temenické ulici. „Test na přítomnost psychotropních látek vyšel pozitivní na pervitin, muž se k užití drogy doznal. Z výsledků krevního rozboru pak vyplynulo, že muž měl vysoce pozitivní výsledek, který zásadně ovlivnil jeho řidičské schopnosti,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Považujete tresty za alkohol a drogy za volantem za přiměřené? Hlasujte v anketě pod článkem

Druhého zfetovaného šoféra policisté zastavili rovněž v Temenické ulici. I když drogový test přítomnost omamných látek ukázal, čtyřiadvacetiletý mladík tvrdil, že v sobě žádné drogy nemá. I jeho ale z užití pervitinu usvědčil krevní rozbor.

Zatímco alkohol za volantem policisté prokazují snadno dechovou zkouškou a krevním rozborem, problematika drog je daleko složitější. Pokud je u šoféra test na drogy pozitivní, následuje toxikologický rozbor. První test totiž může vyjít pozitivně i člověku, který drogu užil třeba před týdnem. Následuje pak ještě znalecký posudek, který určí, jak množství drogy v době jízdy řidiče ovlivnilo a zda se jednalo „jen“ o přestupek či trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Jednotlivé drogy za volantem působí různě, některé jsou ale mnohem nebezpečnější než alkohol.  S pervitinem má řidič falešný pocit, že zvládne všechno, přeceňuje svoje schopnosti a je roztěkaný. Pod vlivem marihuany zase nezvládá držet střední čáru.

Za ohrožení pod vlivem návykové látky trestní zákoník pamatuje trestem odnětí svobody na dobu až jednoho roku, peněžitý trestem i zákazem řízení. Soud může uložit také trest obecně prospěšných prací nebo propadnutí věci, například automobilu. Viník navíc zpravidla hradí náklady na toxikologický rozbor i znalecký posudek, což není laciná záležitost.