Naplánovali si krádež podle známého scénáře, který pachatelé v poslední době často používají k obelstění důvěřivých seniorů. Zloděj se k ženě vloudil pod záminkou podomního prodeje. Zazvonil a nabízel deku a dva polštáře z ovčího rouna.

Důchodkyně sice zboží několikrát odmítla, prodejce byl však neoblomný a deku vnucoval s tím, že se jedná o poslední výrobky a prodá je za pouhých 1500 korun. Když ani poté neměla zákaznice chuť uzavřít obchod, požádal jí o sklenici vody.

„Seniorka pozvala muže do bytu. Tam si rozmyslela, že by nabízené věci mohla nakoupit na Vánoce svým dětem. Pro peníze si zašla do vedlejší místnosti, kde měla ve skříni uschovány své úspory. Později večer však zjistila, že jí chybí peněženka s hotovostí, doklady a vkladní knížka. Celkem přišla o dvacet tisíc korun, “ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň. Doplnil, že u obchodní transakce figuroval také další muž.

Policistům se přihlásila také další důchodkyně z Vikýřovic, kterou rovněž falešní prodejci navštívili. Osmašedesátiletá žena se však zachovala obezřetněji a muže si do bytu nepustila.

Podle popisu byl jeden z pachatelů ve věku kolem třiceti let, světlé pleti, silnější zavalité postavy. Na sobě měl černý oblek a bílou košili. Druhý muž byl vyšší a štíhlé postavy, oblečen do světlého pláště. Oba hovořili slovensky. Přijeli ve voze Škoda Fabia Combi stříbrné barvy.

„Policisté žádají občany, kteří by mohli podat informace o pohybu vozidla s posádkou odpovídající popisu, aby kontaktovali policii na telefonu 974 779 102 případně na bezplatné lince 158,“ vyzval mluvčí policie.

Kriminalisté dále apelují na seniory, aby podvodníkům nedávali příležitost. „Rozhodně varujeme před zvaním cizích lidí do bytů. Nedoporučujeme ani nic kupovat od podomních prodejců. Podvodníci využívají různé záminky a lsti, často umějí působit na city,“ upozornil Miloslav Svatoň.

V minulých týdnech se další skupině podvodníků podařilo okrást dva seniory v Šumperku. Peníze od nich vylákali pod záminkou půjčky. Důchodcům tvrdili, že hotovost potřebují na operaci příbuzného. Také v těchto případech pachatelé hovořili slovensky a s největší pravděpodobností okrádají seniory v celém Olomouckém kraji.