Zavolali okamžitě lékaře a začali zraněnému poskytovat první pomoc. veškerá snaha však byla marná, muž během několika minut vydechl naposledy.

„Při našem příjezdu už zraněný nejevil známky života. Lékaři začali s resuscitací, ale po nějaké době zjistili, že nemá žádný efekt a tak s ní skončili. Muž měl četná zranění v obličeji a na hlavě. Co však bylo bezprostřední příčinou úmrtí stanoví teprve pitva,“ uvedl ředitel prostějovské záchranky Radomír Gurka.

Lékaři nevyloučili ani možnost, že staříka někdo dusil. Tuto domněnku podpořil i zakrvácený polštář, který ležel opodál.

Když zasahující lékař při ohledání poznal, že se jedná o rány způsobené někým jiným zavolal policisty. Ti si případ převzali jako vraždu.

„Okamžitě začali pátrat po člověku, který opustil místo bezprostředně po činu,“ uvedla policejní mluvčí Eva Čeplová.

Jizvy na krku a obličeji

Hledaný muž se ale v okolí pohyboval už před vraždou a někteří z obyvatel si ho všimli.

Proto má policie k dispozici i jeho popis a přibližný portrét.

„Jednalo se o muže ve věku kolem padesáti roků, vysokého asi 170 až 180 cm. Měl modré oči a brýle s tenkou stříbrnou obroučkou. V obličeji byl vrásčitý s neholenými vousy-strništěm. Měl malé zažloutlé zuby a tenké, úzké rty. Na hlavě kšiltovku modré barvy a pod ní prošedivělé vlnité husté vlasy. V uvedené době byl oblečen v pletený svetr světle hnědé barvy u krku se stojatým límečkem a v přední části s kratším zipem. Na nohou modré montérky s tzv. laclem, na kterém byl velký bílý nápis „VÝTAH“. Na sobě měl ještě světle modrou lehkou šusťákovou bundu na zip. Nehty na rukou měl neupravené, okousané a za nimi viditelnou špínu. Hovořil česky bez dialektu či slovní vady. Poznávacím znamením může být jeho obličej a krk, který měl poset jizvami po akné nebo neštovicích,“ popsala pravděpodobného vraha policejní mluvčí.

Proč muž zemřel se zatím neví

Proč ale starý muž přišel o život zatím policie s jistotou neví.

„Mohu říci jen tolik, že pracujeme s několika verzemi,“ uvedla policejní mluvčí na dotaz, zda šlo o loupež.

Sousedé na sídlišti mají po hrůzných událostech strach.

„Promiňte. ale nahoru vás nepustím. Bojím se,“ odpovídala redaktorovi v pondělí odpoledne jedna ze sousedek zavražděného muže.

Sama v osudnou chvíli nebyla doma.

„Šla jsem naproti dceři na autobus. Když jsme se asi za dvě hodiny vracely, byli už před vchodem hasiči a policie. Nikdo nám ale pořádně neřekl, co se stalo. To jsem se dozvěděla až v pondělí z novin,“ vyprávěla sousedka.