Krajský soud v Olomouci ve středu znovu vyslechl soudní znalkyni z oboru lékařství, která detailně popisovala závažnost zranění poškozeného muže. Obžalovaná se totiž snažila zpochybnit to, že poranění bylo vážné a přímo ho ohrožovalo na životě. „Druh strávil jen pět dní v nemocnici. Pak už ani nedobral léky a přesto žádné následky nemá. Proč tedy znalci tvrdí, že byl zraněn těžce," pozastavila se až nyní nad znaleckými posudky pětadvacetiletá žena, která po celou dobu odmítala u soudu vypovídat.

Znalkyně pak znovu potvrdila, že poškozený měl velké štěstí. Obžalovaná totiž nožem zamířila na levou stranu hrudníku, kde se nacházejí životně důležité orgány. „Zaútočila velkou silou a razantně. Kuchyňský nůž s deset centimetrů dlouhou čepelí pronikl několika vrstvami oblečení, překonal chrupavku a pak ještě zasáhl plíci. Zranění ho bezprostředně ohrožovalo na životě. K závažné infekci hrudníku nedošlo díky tomu, že se hned podrobil v nemocnici chirurgickému zákroku a dostával silná antibiotika," vysvětlila lékařka.

Státní zástupkyně pak pro obžalovanou požadovala za pokus o vraždu trest okolo deseti let vězení. Navrhovala také ústavní protialkoholní léčení a náhradu škody zdravotní pojišťovně, která za léčbu poškozeného zaplatila přes 32 tisíc korun. Naopak obhájce zpochybnil některé důkazy a upozornil na to, že bývalý druh partnerku v minulosti opakovaně fyzicky napadal. Požadoval zproštění obžaloby v celém rozsahu a nevylučoval, že se muž mohl bodnout do hrudníku sám. To však předtím soudní znalci jednoznačně vyloučili.

Krajský soud v Olomouci pak obžalovanou uznal vinnou z pokusu o vraždu a poslal ji na deset let do vězení. Musí se také podrobit ústavní protialkoholní léčbě a uhradit zdravotní pojišťovně náklady vynaložené na léčbu poškozeného. Předseda senátu Vladimír Hendrych upozornil na to, že důkazů v neprospěch obžalované je hned několik. „Jejich konflikt sice tehdy přímo nikdo neviděl, svědci však jasně popsali, co jim krátce poté řekla. Svěřila se jim, že muže bodla i s tím, že jí nůž vyrval z ruky a pak ji za to zbil. To také viděla jiná svědkyně. Znalci jednoznačně vyloučili, že by poškozený na nůž spadl a tak vážně se sám poranil," vysvětlil Vladimír Hendrych.

Upozornil rovněž na to, že agresorem v osudném konfliktu z poloviny prosince 2012 byla právě žena. Zatímco muž z bytu odešel a nijak na ni neútočil, ona sáhla po kuchyňském noži a pronásledovala ho. „Nůž nespadl z nebe ani ho nenašla ležet venku. Vzala si ho s sebou na cestu, když za ním z bytu vyběhla na ulici. Nejednalo se o nutnou obranu, ale o pokus o vraždu. Muž nezemřel jen díky tomu, že nůž nezasáhl srdce. Měl tehdy velké štěstí," poznamenal předseda senátu.

Žena se proti rozsudku hned v soudní síni odvolala, státní zástupkyně se naopak vzdala práva na odvolání. Případ tak bude mít pokračování u Vrchního soudu v Olomouci, který vynese konečný verdikt.