„Obžalovaný je dosud bezúhonný, s ohledem na polehčující okolnosti i na časový odstup od jeho jednání je trest uložen na samé spodní hranici," uvedla soudkyně šumperského okresního soudu Jana Švaňhalová s tím, že muži původně hrozily až tři roky vězení.

Paloncý podle žalobce v letech 2009 až 2012 hlásil leteckým společnostem ztrátu věcí z bagáže. Šlo o sportovní vybavení jako značkové outdoorové oblečení a boty, spacáky, horolezecké potřeby a další věci. Sportovec se hájil tím, že se mu věci skutečně ztratily a řešil problém, jak jej nahradit. Ke všem ztraceným věcem doložil účtenky o jejich zakoupení. Jednatel firmy se sportovním vybavením, na jejíž jméno byly doklady vydány, však u soudu uvedl, že žádné takové věci si muž u nich koupit nemohl. Získat účtenky prý mohl na předváděcích akcích. K tomu, jak je získal, nechtěl Paloncý mluvit s tím, že na podstatu věci vliv nemají.

Podle státního zástupce bylo podvodné jednání muže doloženo. „Potvrdilo se, že společnost tyto věci obžalovanému neprodala a obžalovaný je od ní nekoupil," uvedl žalobce Zdeněk Wiesner. Poukázal i na četnost ztrát. "Lze z toho dovodit, že buď je obžalovaný obrovský smolař anebo jak tvrdíme, že se věci neztratily a odškodnění bylo vylákáno podvodně," dodal žalobce. Paloncý však poukázal na to, že v té době nalétal stovku letů.

Podle soudkyně se věci ztratit mohly, ale rozhodně nebyly těmi, které obžalovaný vyúčtoval, a nebyly v takové hodnotě. „Letecké společnosti uvedl v omyl tím, že jim předložil falešné účtenky. Věci, které dokladoval, že od společnosti koupil, koupit nemohl," uvedla soudkyně. Doplnila, že kdyby muž ztracené věci vyúčtoval řádně, k soudnímu řízení by nedošlo.

Případ vyšel najevo poté, co některé letecké společnosti žádaly po muži potvrzení od policie o krádeži. Extrémní sportovec a účastník závodů Adventure race tak ve dvou případech oznámil tyto události na policii v Šumperku. Policisté poté případ rozkryli.

Dobrodruh, extrémní sportovec a účastník tuzemských i světových závodů Paloncý byl před dvěma lety nominován na Cenu města Šumperka pro sport. Když se podezření s podvody objevilo, radnice jeho jméno stáhla.