Soudkyně po třech hodinách jednání odročila; nestihla vyslechnout všechny svědky, navíc bude třeba doplnit dokazování.

Žalobcem je město. Domáhá se verdiktu, že smlouva, kterou bez vědomí starosty podepsal tehdejší místostarosta Lubomír Sommer, neplatí. Sommer tak učinil v poslední možnou chvíli 9. listopadu 2010, den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva. Starosta Zdeněk Kolář, který vždy patřil k největším odpůrcům projektu Wanemi, byl tehdy v Šumperku, na radnici ale nikomu neřekl, kam jede. Originál smlouvy měl uložen v trezoru. Zástupci Wanemi ale přinesli kopii a tu Sommer podepsal.

Zastupitelé dali smlouvě zelenou už v červenci 2010 s tím, že ji má starosta podepsat po uhrazení kupní ceny. Termín zaplacení byl do 30. září. Firma se ale s penězi o den zpozdila a v tom je kámen úrazu.

„To zpoždění jsem vyhodnotil tak, že nemám právo smlouvu podepsat,“ řekl Kolář, který u soudu vystupoval jako svědek.

Sommer před soudem naopak řekl, že termín nevnímal jako zásadní bod pro platnost smlouvy. Připomněl, že radní se snažili ještě do voleb rychle svolat zastupitelstvo, aby smlouvu znovu posvětilo, starosta to ale znemožnil. V nově zvoleném městském parlamentu se pak poměr sil obrátil výrazně ve prospěch odpůrců Wanemi a jejího projektu papírny a teplárny.

Radnice smlouvu napadá nejen kvůli podpisu, ale i kvůli způsobu zveřejnění a kvůli nízké ceně 130 korun za metr čtvereční, která podle města neodpovídá ceně obvyklé.

Soudkyně se na začátku snažila přimět obě strany ke smíru. „I kdybyste spor o smlouvu vyhráli, existuje právo žalovaného domáhat se náhrady škody. Měli byste si toho být vědomi. Otázka je, zda by nebylo lepší se domluvit,“ řekla soudkyně Simona Řeřuchová.

Vše o kauze Wanemi ZDE