„Mohu potvrdit, že si odsouzený podal žádost o přeřazení do věznice s mírnějším režimem, konkrétně se jedná o přeřazení z věznice s ostrahou do věznice s dozorem," uvedl mluvčí šumperského okresního soudu Jan Lipenský.

Jednání je sice veřejné, ale kdo ze zájemců bude na projednávání vpuštěn, rozhoduje vedení káznice.

„Přítomnost veřejnosti bude možná s ohledem na kapacitu místnosti. Obrazový a zvukový záznam ze zasedání umožněn nebude," uvedla mluvčí mírovské věznice Kamila Válková. Místnost, kde se zasedání koná, je poměrně stísněná, zatím věznice potvrdila na základě akreditace přítomnost čtyř novinářů. Žádostí ze strany médií bylo ale údajně mnohem víc.

V nejpřísněji střeženém vězení v republice v mírovském hradu Jiří Kajínek pobývá od loňského června. Předtím měl adresu v nápravném zařízení v Rýnovicích. Tam už byl ve volnějším režimu takzvané ostrahy, což znamenalo, že se mohl přes den volně pohybovat po oddělení i pracovat. Kajínek údajně hned po převozu na Mírov začal usilovat o přeložení do věznice na jižní Moravě, kde by měl blíž ke své přítelkyni.

Kajínek byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu a jeden pokus, vše se odehrálo v roce 1993. Nikdy se činům nepřiznal a stále usiluje o obnovu svého procesu, což mu soudy několikrát zamítly.

Kajínek ve známost vešel zejména po svém akčním útěku z mírovského vězení v roce 2000, kdy přepiloval mříže, z hradu se pustil po vlastnoručně vyrobeném laně. I přes velké nasazení policistů zmizel v okolních lesích. Dopaden byl v Praze až po několika týdnech.